Nasze aktualności

Próbowanie nowych pokarmów przez dziecko

Wprowadzanie kolejnych pokarmów do diety naszego maluszka, często może stanowić problem, ponieważ najmłodsi zazwyczaj nie chcą próbować nowych smaków. Żywienie dziecka, zwłaszcza na początkowym etapie jego życia, jest bardzo ważne dla  prawidłowego rozwoju, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie składniki bez wątpienia powinny znaleźć się w codziennej diecie niemowlaka.

Pierwsze pokarmy stałe

Pierwsze dania stałe do diety naszego maleństwa, należy wprowadzać pomiędzy 17., a 26. tygodniem życia. Wcześniej, jego żołądek jest zbyt delikatny, aby przyjmować cokolwiek poza mlekiem, która zawiera wszystkie, najważniejsze do jego właściwego funkcjonowania i zdrowego rozwoju, składniki odżywcze. U każdego dziecka, moment dodania nowych dań do  codziennego menu jest kwestią indywidualną. O tym, że już czas, może świadczyć chociażby fakt, że niemowlę, będzie robić się szybciej głodne, nawet po dużych porcjach pokarmu, które dotychczas mu wystarczyły, a także to, że zacznie się częściej budzić w nocy, chociaż dotychczas spało prawie całą. Posiłki powinniśmy podawać w małych ilościach, obserwując reakcje organizmu, na przykład, czy na skórze nie pojawiła się reakcja uczuleniowa, lub wymioty. Po kilku dniach, jeśli zobaczymy, że wszystko przebiega pomyślnie, możemy rozszerzać dietę o kolejne produkty. Nie warto zniechęcać się, jeśli początkowo pociecha nie zechce współpracować - pamiętajmy, że jest to dla niego nowa sytuacja, szczególnie, że dotychczas żywiło się tylko mlekiem.

Nowe smaki w diecie malucha

Nowe smaki, dzieciom, znającym już pokarmy stałe, również należy wprowadzać stopniowo. Warto jest pamiętać o różnicy, która występuje pomiędzy jedzeniem, a próbowaniem. Składnik, z którym nasza pociecha nie miała nigdy wcześniej do czynienia, powinien być podany jako dodatek, a nie główne danie. Najpierw, powoli możemy zapoznać ją z warzywami, po czasie w codziennym menu mogą pojawić się kaszki, a zdecydowanie później mięsa, którego we wczesnym dzieciństwie nie potrzeba wiele. Ważne jest, aby nie korzystać z soli, czy nie dosładzać dodatkowo deserów, aby niemowlę wyczuło smaki poszczególnych produktów - pamiętajmy, że właściwe nawyki żywieniowe kształtują się już od pierwszych miesięcy życia.

Dlaczego dziecko nie chce jeść nowych posiłków?

Najmłodsi bardzo często nie chcą próbować nowych dań i wypluwają jedzenie, przez co pora karmienia dla wielu rodziców może być prawdziwą drogą przez mękę. Jest to, tak zwana, neofobia żywieniowa, którą definiuje się jako lęk przed nieznaną żywnościach. Najczęściej dotyka ona dzieci od 2 do 5 roku życia, jednak często występuje także we wcześniejszych fazach rozwoju. Uwarunkowana jest zarówno czynnikami genetycznymi i biologicznymi, lecz wiąże się także z doświadczeniami, co w przypadku naszych pociech jest powiązane z niemiłymi wspomnieniami w trakcie posiłków, jak na przykład zmuszanie do jedzenia. Ważne jest, aby nie  wywierać na nich silnego nacisku, lecz jednocześnie nie rezygnować z zapoznawania ich z kolejnymi smakami.

 

Wielu, doświadczonych rodziców wie, jak trudne może być karmienie dziecka i wprowadzanie nowych smaków do jego codziennego menu. Istotne jest jednak, aby się nie poddawać, ponieważ ma to istotny wpływ na rozwój najmłodszych. Ważne jest, aby uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości oraz spokoju. Pamiętajmy, że każdy z nas, kiedyś był dzieckiem. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web