Nasze aktualności

Krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa to jedno z obowiązkowych badań, które przeprowadzane jest podczas ciąży. Istotne jest, aby w odpowiedni sposób się do niego przygotować, ponieważ tylko wtedy wyniki rzeczywiście dadzą nam pełny pogląd na sytuację zdrowotną kobiety. O czym musimy wcześniej pamiętać i jakie objawy mogą być dla nas niepokojące?

Czym jest krzywa cukrowa?

Krzywa cukrowa jest badaniem, które przeprowadza się pomiędzy 24. a 28 tygodniem ciąży. Należy ono do obowiązkowych, z tego względu że kobiety w ciąży są w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy. Diagnostyka schorzenia dzieli się kilka etapów. Na początku pobiera się krew na czczo (dlatego ważne jest, aby od ośmiu do dwunastu godzin wcześniej nic nie jeść), po czym podawany jest roztwór z glukozą i potem po określonym czasie, zależnym od ilości wypitego specyfiku, znowu bierze się próbkę krwi. Co ważne, żeby uzyskany wynik rzeczywiście był wiarygodny na kilka dni przed badaniem nie powinniśmy wprowadzać drastycznych zmian w diecie czy uprawiać wzmożonego wysiłku fizycznego. Jeśli nagle przestaniemy jeść słodycze, poziom cukru może okazać się zaniżony, przez co cukrzyca nie zostanie rozpoznana. Pamiętajmy, że jest to stan, który może przełożyć się chociażby na rozwój naszego dziecka, dlatego warto podejść do tego bardzo poważnie.

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Krzywa cukrowa w niektórych sytuacjach wykonywana jest wcześniej, a mianowicie w przypadku osób, które są szczególnie narażone. Wskazać możemy tutaj chociażby kobiety powyżej 35 lat,  zmagające się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników, z otyłością oraz nadciśnieniem czy w przypadku wystąpienia makrosomii. Do wcześniejszej diagnostyki przystępuje się też w wypadku, kiedy cukrzyca pojawiała się w poprzednich ciążach, czy gdy choroba występowała w rodzinie kobiety. Za ten problem odpowiadają zazwyczaj zmiany hormonalne, do których dochodzi u pań podczas oczekiwania na poród, przez co badanie przeprowadza się u wszystkich kobiet. Dlatego też ważne jest, aby ciężarne nie bagatelizowały pojawiających się objawów i dokładnie obserwowały reakcje swojego organizmu. Do niepokojących symptomów zalicza się częste uczucie mocnego pragnienia, przewlekłe zmęczenie, nawracające infekcje pęcherza oraz pochwy i wzmożone oddawanie moczu.

Cukrzyca w ciąży - i co dalej

W przypadku, kiedy na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzona zostanie cukrzyca konieczna będzie wizyta u diabetologa, który wskaże nam, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić do naszej diety. Może też zalecić stosowanie insuliny, jednak lekarze zazwyczaj decydują się na ten krok, jeśli modyfikacja sposobu odżywiania nie wpłynie znacząco na stan kobiety. Koniecznie zaopatrzmy się w glukometr, który pomoże nam regularnie kontrolować ilość cukru we krwi. Pamiętajmy, że cukrzyca ciążowa jest stanem przejściowym, co oznacza że po narodzinach dziecka poziom hormonów się unormuje, a co za tym idzie poziom cukru wróci do normy. Warto jednak co jakiś czas przeprowadzać tego typu badania, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się nawet po kilkunastu latach cukrzycy typu II, co nie jest jednak w żaden sposób przesądzone.

 

Cukrzyca ciążowa może stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie badania, dzięki któremu w razie potrzeby jak najszybciej wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web