Nasze aktualności

Mdłości w ciąży

Ciążowe mdłości są jedną z najbardziej dokuczliwych przypadłości, z którymi kobiety muszą zmagać się oczekując przyjścia na świat dziecka. Chociaż należą one do naturalnych dla tego stanu objawów, skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić?

Mdłości w ciąży: skąd się biorą?

Poranne mdłości zazwyczaj uważane są za jeden z pierwszych objawów, które mają sygnalizować kobiecie ciążę. Jest tak, ponieważ pojawiają się one już na początku pierwszego trymestru, około czwartego tygodnia. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne, które nie powinno być powodem do zmartwień. Wymioty oraz nudności są spowodowane zwiększającą się ilością progesteronu w naszym organizmie, czyli hormonu, który jest potrzebny aby utrzymać ciążę. Co ważne mdłości, wbrew pozorom nie pojawiają się tylko i wyłącznie rano. Pora dnia praktycznie nie gra tutaj roli, część kobiet narzeka na ich nasilanie się wieczorem, jeszcze inne wskazują, że doskwierają one im w ciągu niemal całego dnia. Warto podkreślić, że wskazane dolegliwość w żaden sposób nie stanowią zagrożenia dla ciąży, nawet jeśli mocno nasilają się i angażują przy tym mięśnie brzucha.

Sposoby na mdłości w ciąży

Istnieje wiele domowych sposobów, które mają za zadanie przynieść chociaż chwilową ulgę podczas ciążowych mdłości. Przede wszystkim musimy zadbać o naszą dietę. Kobiety, które borykają się z nudnościami oraz wymiotami powinny jeść posiłki bogate w węglowodany oraz białko. Koniecznie należy unikać jedzenia, które dodatkowo może podrażnić nasz układ pokarmowy, jak chociażby bardzo mocno przyprawione lub ostre dania. Ważna jest tutaj także metoda obróbki cieplnej: zrezygnujmy ze smażenia na rzecz gotowania i pieczenia. Często mdłości potęgują zapachy jedzenia, dlatego unikajmy miejsc, gdzie jest on szczególnie intensywny. Nie zapominajmy przy tym o piciu dużej ilości płynów, ponieważ wymioty mogą skutkować odwodnieniem. Pomocna może być również herbata z imbirem, którą kupimy w sklepie w różnej postaci. Warto jest także stosować wszelkie metody relaksacyjne jak aromaterapia czy joga dla kobiet ciężarnych, redukujące stres często potęgujący dolegliwości. Podkreśla się też rolę witaminy B6, jednak wszelką dodatkową suplementację koniecznie należy skonsultować z ginekologiem.

Kiedy mdłości ustępują?

Zakłada się, że uporczywe mdłości powinny ustąpić w okolicach czternastego tygodnia ciąży, jednak sporadycznie wśród niektórych kobiet wracają one przez całe dziewięć miesięcy. Wiele z nas może zastanowić kwestia związana z brakiem tych dolegliwości: skoro nudności i wymioty świadczą o zwiększeniu się ilości potrzebnego progesteronu czy może niepokoić mnie ich brak? Absolutnie nie! Pamiętajmy, że każdy organizm może reagować na przyrost hormonu w inny sposób, wiele z nas może nie odczuwać żadnych nieprzyjemnych oznak. Kiedy jednak musimy udać się do lekarza? W sytuacji kiedy po upływie około trzech miesięcy mdłości ciągle będą nam dokuczać tak samo mocno lub też w przypadku wystąpienia skurczy, bólu brzucha w okolicy miednicy, czy też zauważenia krwi podczas wymiotowania.

Ciąża to piękny, lecz jednocześnie dla wielu kobiet trudny czas. Pamiętajmy, aby w odpowiedni sposób o siebie dbać: zarówno dla naszego dobra, jak i naszego nienarodzonego jeszcze dziecka. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web