Nasze aktualności

Jak prawidłowo odżywiać się w czasie ciąży?

 

W czasie ciąży wiele aspektów życia przyszłej mamy ulega zmianie, między innymi dieta. Utarło się, że podczas oczekiwania na pojawienie się dzidziusia kobieta powinna jeść za dwoje - ale czy w rzeczywistości wytyczne towarzystw medycznych tak opisują zdrowe odżywianie w ciąży?

Dieta w ciąży

Między 7. a 12. dniem od poczęcia zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy - właśnie od tego czasu aż do momentu rozwiązania organizm płodu będzie bezpośrednio połączony z organizmem mamy. Oznacza to, że za pośrednictwem naczyń układu krwionośnego do łożyska będą przenikały wszystkie niezbędne do rozwoju substancje odżywcze. Dziecko otrzyma więc te same związki, które spożyła jego mama, dlatego tak istotne jest zdrowe żywienie w czasie ciąży. Od tego, co będzie jadła kobieta w stanie błogosławionym zależy, czy płód otrzyma ilości pożywienia konieczne, by wykształciły się kolejne narządy i układy. Jednak nie należy przesadzać - w ciąży zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o 200-300 kcal, dlatego przysłowiowe jedzenie za dwoje nie ma większego sensu, doprowadzi ono tylko do nadmiernego przybierania na wadze. Dieta w ciąży powinna być zbilansowana, optymalne rozwiązanie to spożywanie w regularnych odstępach czasu 5 posiłków, z których każdy będzie zawierał odpowiednie ilości węglowodanów, białek i tłuszczy, bowiem wszystkie te związki są niezbędne rosnącemu w brzuchu mamy dziecku.

Zdrowa dieta w ciąży

Będąc w ciąży należy przywiązywać szczególną uwagę do jakości pożywienia - aby uniknąć ryzyka zatrucia pestycydami, lepiej wybierać warzywa i owoce z ekologicznych upraw, warto zrezygnować też z fast foodów na rzecz pełnowartościowych posiłków. Istotne jest także, by pić dużo wody, około 2-2,5 litra dziennie to minimum dla ciężarnej. Część płynów może być dostarczona organizmowi pod postacią innych napojów, choćby kawy - dozwolona ilość kofeiny to 1-2 filiżanki dziennie. Nie powinno się jednak sięgać po napary z zielonej herbaty, gdyż zawarte w niej substancje utrudniają wchłanianie się kwasu foliowego. W ciąży nie należy też zajadać się słodyczami - sprzyjają one rozwojowi próchnicy, które jest chorobą zakaźną i stanowi ryzyko porodu przedwczesnego. Co oczywiste, ciężarne nie mogą spożywać alkoholu pod żadną postacią - już 1 jego gram może doprowadzić do wystąpienia u dziecka FAS. Jest to zespół wielu cech, które opóźniają rozwój poznawczy i anatomiczny. Największe ryzyko wystąpienia FAS istnieje w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy podziały komórek są najintensywniejsze, a najważniejsze układy zaczynają się kształtować. Często objawy syndromu nie są diagnozowane od razu, a dopiero z czasem, na przykład, gdy dziecko idzie do szkoły i nie nadąża z przyswajaniem wiedzy.

Kłopotliwe pokarmy w czasie ciąży

Spożywanie niektórych dań w ciąży może budzić niepewność, gdyż narosło wokół nich dużo mitów i półprawd. Ten problem dotyczy między innymi serów pleśniowych, które są zupełnie bezpieczne dla przyszłych mam, o ile zostały wyprodukowane z mleka pasteryzowanego - na szczęście zdecydowana większość tego typu serów na sklepowych półkach została wyprodukowana na mleku poddanemu obróbce termicznej. Natomiast unikać należy dań zawierających w sobie zsiadłe mleko, gdyż jego spożycie niesie za sobą ryzyko wystąpienia zatrucia. W obawie przed zakażeniem salmonellą nie powinno się jeść surowego mięsa, na przykład pod postacią tatara lub sushi. Jednak japoński przysmak z pieczoną rybą jest jak najbardziej bezpieczne dla kobiet w ciąży. Innym produktem, którego obecność w diecie przyszłej mamy budzi kontrowersje są jajka. Jedni mówią, że wolno jeść je tylko w postaci mocno ściętej, a drudzy, że lepsze jest pływające żółtko, bowiem zawiera ono więcej substancji odżywczych. Prawda leży pośrodku, gdyż rzeczywiście można zjadać jajka na miękko, luźną jajecznicę będąc w ciąży, ale ze względów bezpieczeństwa warto tuż przed rozbiciem skorupki dokładnie opłukać jajko w gorącej wodzie - bakterie Salmonelli giną w temperaturze około 65 stopni Celsjusza.

Będąc w stanie błogosławionym warto rozsądnie podchodzić do tematu zdrowego odżywiania w ciąży i nie wpaść w pułapkę ścisłej diety - wiele pozornie zakazanych potraw, w rzeczywistości nie szkodzi ani przyszłej mamie, ani dziecku. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy dany produkt może być spożywany w ciąży, najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web