Nasze aktualności

depresja poporodowa

Depresja poporodowa - czym jest?

 

Depresja poporodowa jest schorzeniem bardzo częstym, ponieważ dotyka aż 20% kobiet po porodzie. Mimo, że świadomość społeczeństwa w tym temacie znacznie wzrasta, to wiele osób bagatelizuje objawy i nie korzysta z pomocy specjalisty. Sprawdź jakie są najczęstsze powody oraz objawy depresji poporodowej i gdzie szukać ewentualnego wsparcia.

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest schorzeniem, które może rozwinąć się od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie. Posiada objawy klasycznej depresji ale także swoje, bardzo specyficzne. Do najważniejszych zalicza się uczucie bezradności, beznadziei oraz nawracające, męczące myśli, że nie jest się odpowiednio przygotowaną do wychowywania dziecka, co powoduje unikanie wszelkich interakcji i odtrącenie. Depresji poporodowej towarzyszy również wyolbrzymianie problemów, które przysparza małe dziecko. Bardzo często pojęcie depresji poporodowej jest mylone z tzw. baby blues, które w rzeczywistości jest dużo bardziej łagodne, krótsze i nie wymaga leczenia farmakologicznego. Jest to specyficzny stan emocjonalny świeżo upieczonej mamy, która posiada całkowicie naturalne wątpliwości i obawia się o dobro własnego dziecka.

 Skąd się bierze depresja poporodowa?

Bardzo często nowe mamy z poczucia odpowiedzialności oraz silnej presji rodziny i społeczeństwa, wmawiają sobie, że nie mogą sobie pozwolić na chwilę słabości lub błąd. Szczególnie kobiety, które zostają mamą po raz pierwszy nie wiedzą czego się spodziewać, a także czy są odpowiednio przygotowane. Powoduje to, że wszelkie występujące problemy odbierane są podwójnie, a psychika zaczyna zaburzać działania racjonalne. Często instynkt macierzyński zostaje zagłuszony przez myśli o niepowodzeniu i nieprzemijający smutek. Najczęstszym powodem, którym można wytłumaczyć zachorowanie na depresję poporodową jest długi i ciężki poród, brak partnera, wcześniejsze poronienia, stresujące wydarzenia życiowe podczas ciąży lub wcześniejsze epizody depresyjne. Co najgorsze, kobiety boją się przyznać, gdy zauważą w swoim zachowaniu coś niepokojącego, co mogłoby potwierdzić jej obawy, że nie jest w stanie zaopiekować się dzieckiem. Dlatego bardzo istotne jest obserwowanie mamy noworodka czy wszystko jest w porządku i jak reaguje na płacz dziecka. Często z bezradności kobiety z depresją poporodową wpadają w ataki paniki bądź unoszą się płaczem, gdy usłyszą, że dziecko czegoś potrzebuje lub jest mu źle. Aby sprawdzić czy kobieta posiada depresję poporodową, warto wykonać krótki test, składający się z dziesięciu pytań. Jest to Edynburska Skala Depresji Poporodowej (EPDS). Jeżeli w teście wynik wskaże pozytywny wynik, wtedy ważne jest udanie się do psychologa bądź psychiatry na konsultacje.

 Czy depresja poporodowa wpływa na dziecko?

Najważniejsze jest zrozumienie, że depresja poporodowa nie wpływa bezpośrednio na dziecko, jednak matka, która odtrąca swoje dziecko ze strachu przed niepowodzeniem i natłokiem obowiązków, które ją przerastają, pozostawia nierzadko dziecko same sobie. Noworodek nie jest w stanie sam się nakarmić, przewinąć czy uspokoić. Potrzebuje osób, które będą się nim opiekowały. Dlatego tak istotne jest bardzo szybkie zdiagnozowanie depresji poporodowej oraz sprawne leczenie, a także wsparcie rodziny, partnera bądź przyjaciół. Trzeba odciążyć mamę z większości obowiązków, tak aby nie czuła się przeciążona zadaniami. Warto także pamiętać, że depresja poporodowa może wrócić w przypadku drugiej i kolejnych ciąż. Nie ma reguły, która mówiłaby o tym, że nie ma możliwości zachorowania na depresję poporodową w przypadku drugiej ciąży, jeżeli w przypadku pierwszej objawy nie wystąpiły. Obserwowanie mamy i wsparcie otoczenia jest niezwykle ważną częścią każdego porodu i wychowywania małego człowieka.

Trzeba pamiętać, że bycie matką to niezwykle wymagająca sprawa. Istotne jest podporządkowanie swojego życia nowej osobie. Jednak większość obaw mam jest wyolbrzymiona, a martwienie się, że nie będzie się dobrą matką jest instynktowne, gdyż chcemy zapewnić jak najlepsze warunki potomstwu. Warto zadbać o siebie i swój komfort psychiczny, szczególnie w terminie okołoporodowym.

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web