Nasze aktualności

Jaki jest optymalny przyrost wagi w ciąży?

Zjawiskiem naturalnym jest, że kobiecie w czasie ciąży przybywa kilogramów. Dziecko sprawia przecież, że zmienia się całe ciało i zaczyna ono funkcjonować całkowicie inaczej. Jaki jest jednak optymalny przyrost wagi w tym wyjątkowym okresie i co się na niego składa?

Prawidłowa waga w ciąży

Przyrost masy w trakcie ciąży nie powinien być powodem do zmartwień! W końcu nasze ciało staje się miejscem, gdzie rozkwita nowe życie. Naturalnym jest, że kobieta oczekując przyjścia na świat potomka przybiera około 10-15 kilogramów. Nasza gospodarka hormonalna w tym czasie całkowicie inaczej funkcjonuje! Największy przyrost możemy zaobserwować zazwyczaj w okolicach II trymestru, w zależności od indywidualnych uwarunkowań jest to około 5-7 kilogramów. W pierwszych tygodniach waga zazwyczaj pokazuje 3-4 kilogramy więcej, podobnie jak i w ostatnim z trymestrów. Co gdy widzimy jednak nieznaczne podwyższenie masy ciała? W takiej sytuacji koniecznie musimy się skonsultować z naszym lekarzem, ponieważ może to oznaczać, że nasze maleństwo nie rozwija się prawidłowo lub sygnalizować przedwczesny poród. Niska waga podczas ciąży czasem oznacza chociażby zbyt szybkie oddzielenie się łożyska, co stanowi duże zagrożenie.

 Co składa się na wagę kobiety w ciąży

Musimy pamiętać, że przyrost wagi w ciąży nie jest związany tylko z rośnięciem dziecka, którego ciężar oscyluje zazwyczaj w momencie porodu w okolicach 3-4 kilogramów. Już na początku ciąży kobiecie rosną piersi, gdzie później już znajduje się pokarm dla pociechy mającej przyjść na świat. W jej ciele pojawia się więcej płynów ustrojowych, jak chociażby ten w którym rozwija się nasze maleństwo, czyli płyn owodniowy. Zwiększa się też ilość krwi. Pamiętajmy, że na naszą sylwetkę w ciąży składać będzie się również macica oraz łożysko. Należy podkreślić, że dużej części kilogramów pozbędziemy się w momencie porodu, reszty - już na spokojnie w kolejnych miesiącach. W związku z tym, że ciało osoby w ciąży zmienia się bardzo szybko warto jest stosować wszelkiego rodzaju specyfiki mające zapobiegać powstawaniu rozstępów. To, jak bardzo widoczny będzie wzrost wagi zależy od naszej figury sprzed ciąży czy też po prostu od predyspozycji genetycznych, jednak nie możemy usprawiedliwiać tym wszystkiego i koniecznie musimy o siebie dbać w ciąży.

Nadmierny przyrost wagi w ciąży

Często powtarzanym mitem jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. W tym ważnym okresie panie muszą szczególnie dbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Warto też podkreślić, że ciąża nie oznacza, że trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej istnieje szereg treningów przygotowanych właśnie o paniach oczekujących na przyjście na świat potomka. Wzrost wagi może oznaczać także, że w naszym organizmie zatrzymuje się woda, zauważymy to chociażby po opuchniętych dłoniach czy stopach. Wbrew pozorom duży przyrost masy ciała nie zawsze wiąże się z tym, jak rośnie nasze dziecko. Czy rozwija się ono prawidłowo jest systematycznie sprawdzane w czasie wizyt u ginekologa.

Ciąża to okres, kiedy kobieta musi szczególnie o siebie dbać. W tym zdecydowanie pomoże nam zbilansowana dieta oraz wysiłek fizyczny. Przyrost wagi będzie kontrolować nasz lekarz, dlatego konieczne są systematyczne wizyty u ginekologa.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web