Nasze aktualności

zdrowe zęby a płodność

Zęby a wpływ na płodność

Większość kobiet wie, że nim zajdą w ciążę, powinny odwiedzić dentystę. Tak naprawdę taką wizytę warto odbyć jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko, bowiem stan zębów i dziąseł ma istotny wpływ na płodność. Aby zwiększyć szanse na poczęcie, trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią higienę jamy ustnej - należy pamiętać też o ograniczeniu spożywania produktów, które wywołują próchnicę.

Co może wpływać na płodność?

Zdrowe zęby i dziąsła to podstawa dobrej kondycji całego organizmu. Niestety stosunkowo łatwo doprowadzić do ich chorób - cukier obecny w niemal wszystkich produktach spożywczych sprzyja rozwojowi próchnicy, a zbyt krótkie szczotkowanie płytki nazębnej może skutkować nagromadzeniem na niej kamienia. Stąd już bardzo blisko do powstania stanu zapalnego, który nieleczony będzie się pogłębiał. W efekcie drobnoustroje przenikną do krwiobiegu, a wraz z nim do organów wewnętrznych. Organizm zajęty walką z “wrogiem” nie dopuści do zajścia w ciążę, a nawet jeśli dojdzie do zagnieżdżenia zarodka w macicy, wciąż istnieje ryzyko, że szkodliwe bakterie zahamują jego rozwój.

Planujesz ciążę? Zadbaj o zęby

Podczas przygotowań do ciąży higiena jamy ustnej, oprócz kontrolnych wizyt u stomatologa co pół roku, powinna obejmować przede wszystkim codzienne czyszczenie zębów. Należy szczotkować je okrężnymi ruchami przez 2 minuty po każdym posiłku. Tę podstawową pielęgnację warto wzbogacić o używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania, oczywiście bez zawartości alkoholu. O stan uzębienia powinna zadbać nie tylko przyszła mama, lecz także jej partner. Udowodniono, że powstający w wyniku nagromadzenia kamienia stan zapalny dziąseł i paradontoza, czyli efekt jego nieleczenia, mają wpływ na jakość spermy - chorzy mężczyźni produkują mniej plemników.

Wizyta u stomatologa w ciąży

Oczekując na przyjście na świat potomka, nie można zapominać o kontroli stanu uzębienia. Wiele kobiet będąc w ciąży, unika odwiedzania gabinetu stomatologicznego. To błąd! W nieszczelnych plombach mogą odkładać się resztki pokarmowe, co prowadzić do rozwoju drobnoustrojów i stanu zapalnego. Jest to ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Nowoczesna medycyna pozwala na wykonywanie zabiegów dentystycznych w sposób bezpieczny dla przyszłych mam i ich potomków. Lekarz może zastosować odpowiednie znieczulenie miejscowe, które nie obkurczy naczyń krwionośnych. W razie wątpliwości warto zapytać o tę kwestię swojego stomatologa.

Statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciążę. W takiej sytuacji naturalna staje się suplementacja witaminami, przejście na zdrowy tryb życia, a także stosowanie zbilansowanej diety. Nie należy zapominać jednak o mniej oczywistych czynnikach, na przykład o zębach, ponieważ mają one równie duży wpływ na płodność! Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do długofalowych konsekwencji, dlatego o jej stan należy troszczyć się przez całe życie, nie tylko przy próbach zajścia w ciążę i podczas oczekiwania na potomka.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web