Nasze aktualności

Za wysokie ciśnienie w ciąży - co może oznaczać?

Zakłada się, że około dziesięć procent kobiet podczas ciąży musi mierzyć się z nadciśnieniem. Jest to stan groźny zarówno dla dziecka jak i matki, dlatego nie można go bagatelizować. Kto jest szczególnie narażony i jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia w tym ważnym czasie?

Nadciśnienie, a ciąża

Ciężarne kobiety w czasie wizyt kontrolnych u lekarza regularnie muszą mieć badane ciśnienie tętnicze krwi. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku osób, które z problemami na tym polu borykały się jeszcze przed zajściem w ciążę. Wtedy pamiętać musimy o dostosowaniu odpowiedniej farmakoterapii do naszego obecnego stanu, dlatego na początku ciąży konieczna jest konsultacja ze specjalistą odnośnie zmiany leków. Dodatkowo warto jest wspomnieć o wszelkich chorobach, którym wysokie ciśnienie może towarzyszyć, dlatego jeszcze planując ciążę dobrze jest przebadać się chociażby pod kątem chorób tarczycy. Panie, które już wcześniej zmagały się z nadciśnieniem koniecznie muszą podczas ciąży szczególnie na siebie uważać. Ważne jest, aby unikały one sytuacji stresogennych oraz regularnie monitorowały stan swojego zdrowia. Przydatna może być również konsultacja z dietetykiem, który podpowie jakich składników nie może zabraknąć w ich codziennym jadłospisie, a także czego nie powinno się w tym czasie jeść.

Nadciśnienie ciążowe

W czasie ciąży w naszym organizmie dochodzi do wielu znaczących zmian, które bardzo szybko zaczynamy odczuwać. Mogą one prowadzić do nadciśnienia ciążowego, doskwierającego tylko do momentu porodu.  Problem ten występuje w trzech stopniach: łagodnym, umiarkowanym i ciężkim. Hospitalizacja potrzebna jest głównie w ostatnim przypadku, kiedy konieczne jest podawanie kobiecie leków oraz badanie ciśnienia krwi kilka razy dziennie. Gwałtowny skok ciśnienia może oznaczać stan przedrzucawkowy (towarzyszy mu  między innymi białkomocz) lub też groźną rzucawkę, która wiąże się z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku zdiagnozowania tego problemu przed 34. tygodniem ciąży obowiązkowe jest kontrolowanie płodu poprzez USG, wtedy też lekarz sprawdza między innymi ilość płynu owodniowego, a także przepływ krwi.

Czym grozi za wysokie ciśnienie w ciąży

Nadciśnienie ciążowe jest groźne zarówno dla matki jak i dziecka. Przy jego występowaniu, często konieczne może być szybsze przyjście malucha na świat, wtedy gdy ciśnienie tak wzrosła, że stanowi bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia kobiety. Te z nas, które zmagają się z nadciśnieniem nie zawsze mogą rodzić naturalnie, często lekarze decydują się na przeprowadzenie, dla ich dobra, cesarskiego cięcia. Opisywany stan chorobowy oddziałuje również na stan łożyska, co bezpośrednio przekłada się na rozwój dziecka, chociażby poprzez zaburzenia w przesyłaniu mu niezbędnych składników odżywczych.

Wysokie ciśnienie jest problemem, którego nie należy bagatelizować, szczególnie właśnie w ciąży, ponieważ stanowi ono duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web