Nasze aktualności

Ruchy dziecka - sprawdź jak liczyć!

Każda mama chce i cieszy się, kiedy jej dziecko się rusza. To przecież pierwszy kontakt w relacji macierzyńskiej. Poruszanie się maleństwa oprócz budowania więzi, jest ważnym aspektem oceny prawidłowego przebiegu ciąży. Sprawdź, jak poprawnie liczyć ruchy dziecka i co one oznaczają.

Po co liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów dziecka jest szczególnie ważne, kiedy chcemy ocenić jego stan zdrowia. Poprzez częstotliwość ruchów można wykryć na wczesnym etapie wady rozwojowe płodu. Sprawdzanie regularnej aktywności rekomendują również lekarze, gdy ciąży towarzyszy cukrzyca lub nadciśnienie. Kontrola dziecka pozwoli uniknąć wszelkich komplikacji oraz zapewni bezpieczny przebieg ciąży. Dodatkową zaletą liczenia ruchów jest to, że poznajemy rytm aktywności malucha, możemy rozpoznać czy jest ono bardziej spokojnym dzieckiem, czy może bardziej aktywnym.

Jak liczyć ruchy dziecka?

To normalne, że podczas pierwszej ciąży mamy nie są pewne, kiedy odczuwają ruch, a kiedy nie. Pierworódki zaczynają odczuwać aktywność dziecka około 18-20 tygodnia ciąży. Zaś wieloródki, czyli kobiety w kolejnej ciąży, ruchy maleństwa mogą odczuwać wcześniej, nawet około 14 tygodnia ciąży, najczęściej jednak około 16-18. Ważne jest, aby nie sugerować się dokładnie tymi danymi. Jedna kobieta może odczuwać kopnięcia wcześniej, a druga później, i nie ma nic w tym nadzwyczajnego. Ich wyczuwalność uzależniona jest dodatkowo od masy ciała ciężarnej. Kobiety z większą ilością tkanki tłuszczowej mogą odczuwać ruch delikatniej, lub z lekkim opóźnieniem. Jeżeli jednak po 20 tygodniu ciąży nie czujesz żadnej aktywności dziecka, zgłoś się do lekarza – być może będzie trzeba wykonać USG lub KTG brzucha. Pierwszą aktywność często można pomylić z problemami gastrycznymi, gdyż odczuwa się je jako lekkie bulgotanie lub przewracanie w żołądku. W końcowej fazie ciąży ruchy stają się widoczne nawet na zewnątrz, możemy obserwować falujący brzuch i wystające rączki czy nóżki. Liczyć ruchy dziecka można codziennie, ale przy zdrowej ciąży nie jest to wskazane. Aby zanotować aktywność malucha, najlepiej wieczorem położyć się na boku i czekać godzinę. Aby wyniki nie były chaotyczne, obserwację warto robić zawsze w podobnych godzinach.

Metoda Cardiff

Metodę Cardiff stosują kobiety, których ciąża przebiega regularnie. Od 29-30 tygodnia ciąży należy obserwować brzuch od godziny 9 rano do 21 wieczorem. Każdy ruch trzeba zanotować na karcie obserwacji płodu, którą następnie konsultuje się z lekarzem prowadzącym ciążę. W ciągu całego dnia należy zanotować 10 ruchów (kopnięcie, muśnięcie, obrót itd.) dziecka. Jeżeli ostatni 10 ruch zanotujemy na przykład o godzinie 14, to do końca dnia już nie trzeba sprawdzać aktywności maluszka. W przypadku, gdy w ciągu całego dnia nie odnotujemy żadnego ruchu dziecka, koniecznie należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu kontroli stanu zdrowia ciąży.

Warto pamiętać, że żadnej ciąży nie należy generalizować. Każda kobieta może w inny sposób odczuwać pierwsze ruchy swojego dziecka. Nawet jeżeli jest to jej kolejna ciąża, nie będzie ona podobna do poprzedniej. Stan psychiczny matki bardzo często przekłada się na nastrój dziecka, dlatego przede wszystkim należy zachować spokój i wsłuchiwać się w swój organizm.

 

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web