Nasze aktualności

Problemy z laktacją - jak sobie radzić?

Bez wątpienia karmienie piersią jest najzdrowszą metodą żywienia niemowląt. Właśnie dlatego, problemy z laktacją spędzają sen z powiek wielu młodych mam, które chcą swoim nowonarodzonym dzieciom zapewnić wszystko, co najlepsze dla ich rozwoju. Istnieje wiele metod, które są w stanie pomóc przy tego typu sytuacjach.

Kryzys laktacyjny

U wielu młodych mam w pewnym momencie pojawia się, tzw. “kryzys laktacyjny”. W tym okresie kobieta posiada znacznie mniej pokarmu, co często rzutuje zarówno na samopoczucie matki, jak i dziecka. Nie zawsze jest to jednak przesłanka do tego, aby zaprzestać żywienia piersią i zdecydować się na dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Warto zastosować proste metody, które są w stanie zaradzić wielu problemom. Ważne jest, aby karmić naszą pociechę regularnie: w ciągu dnia, co około półtorej godziny, ponieważ częste ssanie może pobudzić proces laktacji. Często mówimy o karmieniu na żądanie. Pytanie, czy wiesz czego od Ciebie chce dziecko płacząc, czyli czego żąda? Czy ma mokro, czy chce bliskości, a może jest głodne, lub chce mu się pić? No właśnie. Wiesz już zapewne, że podajemy dziecku pierś w dwóch ostatnich przypadkach, bo malucha karmionego piersią nie ma powodu opajać. Ale spokojnie, zaczniesz rozróżniać wysyłane sygnały. Potrzeba tylko trochę czasu i matczynej intuicji. Karmiąc piersią malucha nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu - młode matki powinny wypijać dziennie ok. 2 litry wody. Na problemy związane z brakiem mleka w piersiach często zadziała zwyczajnie odrobina relaksu, dobrze jest, kiedy ktoś jest w stanie pomóc nam w codziennych obowiązkach oraz opieką nad dzieckiem. Stres nie służy niczemu dobremu. Dużą rolę pełni zdrowa dieta. Jeśli jednak domowe metody nie zadziałają, warto jest skonsultować się ze specjalistą, który zaleci nam dalsze działania, mające na celu poprawę naszego stanu. W swojej okolicy z pewnością znajdziesz doradcę laktacyjnego. Również Twoja położna będzie w stanie pomóc Ci w ogarnięciu tematu.

Substancje pobudzające laktację

Istnieje wiele substancji, które są w stanie pomóc w czasie problemów z wydzielaniem mleka, są to tak zwane galaktogogi. Ze względu na pochodzenie, dzieli się je na naturalne oraz farmakologiczne. Pierwsze z nich możemy bez obaw ustanowić częścią naszej codziennej diety, wyróżniamy tutaj chociażby szparagi, bazylię, anyż czy kawę. Fakt, iż pozytywnie wpływają na proces laktacji, wynika z obecności fitoestrogenów. Istnieje również wiele leków, które na celu mają rozwiązać braku pokarmu, jednak z korzystaniem z nich wiążą się różne skutki uboczne, na przykład bóle głowy dolegliwości żołądkowo - jelitowe, depresja, zaburzenia rytmu serca, dlatego stosowanie ich należy konsultować z lekarzem, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów trzeba jak najszybciej reagować. My uważamy, że jednym z produktów dostępnych w aptece, które mama może przyjmować jest Femaltiker, który jest wyprodukowany na bazie słodu jęczmiennego – polecamy.

Laktatory

Żeby pomóc sobie przy niedoborze pokarmu, relaktacji lub rozkręcaniu laktacji, w niektórych sytuacjach można zastosować odciąganie mleka laktatorem lub ręcznie. Dobrą metodą jest odciąganie metodą tzw. 7-5-3. Polega ona na odciąganiu pokarmu laktatorem lub ręcznie przez 7 minut z lewej piersi, potem 7 minut z prawej, następnie jeszcze raz z 5 minut z lewej i prawej, a na koniec 3 minuty z lewej i 3 minuty z prawej. Metoda, żeby była efektywna, musi być kontynuowana przez co najmniej 7 dni, a czasem dłużej. Stosujemy ją zawsze z piersi po każdym karmieniu (nigdy przed!). Jeżeli mamy wątpliwości, jak stosować laktator - spytajmy położnej. Pamiętajmy, odciągnięte mleko można zamrozić w pojemniczku, lub specjalnym woreczku - przyda się na później.

Mleko modyfikowane

Jeśli jednak żadne z zaleconych nam metod nie podziałały, wtedy należy zdecydować się na korzystanie z odpowiedniego mleka modyfikowanego. Wytwarza się je z mleka krowiego, jednak poddawane jest zmianom związanym z ilością znajdujących się w nim białek i tłuszczy, a także zwiększana jest liczba witamin, żelaza i cynku oraz zmniejsza zawartość niektórych występujących pierwiastków. Ze względu na skład istotny jest dobór odpowiedniego pokarmu do wieku naszej pociechy. Zazwyczaj puszki z mlekiem oznacza się numerami od 1 do 5, gdzie 1 to pokarm dla niemowląt od pierwszych dni życia do momenty ukończenia sześciu miesięcy. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę stan zdrowia malucha, ponieważ istnieją specjalne mieszanki dla alergików, zapobiegające ulewaniu się czy specjalne na kolki i wzdęcia.

W przypadku wystąpienia problemów z laktacją ważne jest, aby przede wszystkim zachować spokój. Istnieje wiele rozwiązań, które są w stanie pomóc w wypadku braku pokarmu w piersi matki. Jeśli jednak znane nam metody nie pomogą, to nie można bać się korzystania z mleka modyfikowanego, ponieważ na uwadze trzeba mieć przede wszystkim dobro naszego dziecka.

 

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web