Nasze aktualności

Poród w wodzie - wszystko co musisz wiedzieć?

Jak przygotować się do rodzenia w wodzie?

Decyzja dotycząca urodzenia dziecka w wodzie powinna być poprzedzona wcześniejszymi konsultacjami z lekarzem, lecz również z bliskimi. Przede wszystkim należy przeprowadzić wskazane nam przez specjalistę badania, ponieważ nawet najmniejsze problemy związane z przebiegiem ciąży mogą wykluczyć możliwość skorzystania z tej formy porodu. Pomóc w przygotowaniach może także uczęszczanie wraz z partnerem lub osobą, która będzie miała nam towarzyszyć w czasie narodzin dziecka, do szkoły rodzenia, gdzie przyszła mama zostanie zapoznana dokładnie z tym co robić, aby przejść przez cały proces możliwie, jak najbardziej bezproblemowo. Obecność drugiej osoby będzie tu konieczna ze względu na procedury szpitale, ponieważ w czasie porodu w wodzie kobieta nawet na chwilę nie może zostać sama. Przed samym zabiegiem zazwyczaj wykonywana jest lewatywa, w celu oczyszczenia jelit. Warto jest także pamiętać, że nie każdy szpital daje możliwość wybrania sposobu rodzenia, dlatego wcześniej należy zapoznać się z listą placówek oraz poinformować naszego lekarza prowadzącego o wybranej formie, który wskaże nam dalsze działania.

Jak przebiega poród w wodzie

Poród w wodzie odbywa się w wannie, gdzie kobieta zanurzona jest na głębokość około 60 centymetrów. Istotna jest temperatura, która powinna wynosić 36 - 37 stopni Celsjusza, czyli być zbliżoną do ciepła ludzkiego ciała. W czasie trwania zabiegu woda wymieniana jest kilka razy, aby usunąć wydostające się do niej wody płodowe, śluz i krew oraz zapewnić ochronę bakteriologiczną. W wypadku wstrzymania akcji porodowej konieczne może być opuszczenie wanny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji. Tego typu forma urodzenia dziecka doceniana jest przez kobiety, przede wszystkim ze względu na neutralizację bólów, a także rozluźnienie tkanek, dzięki czemu rzadziej dochodzi do nacięć krocza. Woda łagodzi także stres oraz skurcze, co sprawia, że kobieta czuje się znacznie lepiej. Tego typu poród zazwyczaj trwa znacznie krócej, niż standardowy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko niedotlenienia dziecka.

Kiedy poród w wodzie jest niewskazany?

Jest wiele czynników, które wykluczają możliwość porodu w wodzie. Nie przeprowadza się go przed 37 tygodniem ciąży lub przy stwierdzeniu wrodzonych wad u dziecka. Ważne jest także właściwe ułożenie płodu oraz kwestia związana z budową łożyska i jego położenie względem ujścia macicy. Takiego zabiegu nie zaleca się również w wypadku nadczynności tarczycy u matki, nadciśnienia czy chorób serca. Nie wolno decydować się na niego, w wypadku infekcji intymnych czy podejrzeń infekcji wewnątrzmacicznej. Warto pamiętać również, że czynnikiem wykluczającym tą formę jest wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ rodzenie w wodzie jest rodzajem porodu naturalnego.

Kobiety w wodzie rodziły już w czasach starożytnych, kiedy było to jak najbardziej popularne zjawisko. Ostatnio forma ta zyskuje na popularności, przede wszystkim dzięki właściwościom łagodzącym ból. Jednak zaledwie kilkanaście szpitali na terenie całego kraju oferuje taką możliwość.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web