Nasze aktualności

kiedy poród

Poród - kiedy wiadomo, że już czas?

Wiele kobiet w ciąży niecierpliwie oczekuje momentu porodu. Stres dotyczy przede wszystkim odpowiedniego rozpoznania sygnałów wysyłanych przez ciało, świadczących o gotowości dziecka do przyjścia na świat. Kiedy wiadomo, że już czas i zbliża się poród?  

Pierwsze objawy porodu

Choć objawy porodu u każdej kobiety są nieco inne, lekarze zwracają uwagę na kilka charakterystycznych symptomów rychłego rozwiązania. Są nimi przede wszystkim powtarzające się regularnie skurcze, które pojawiają się w stałych odstępach czasu. Im bliżej porodu, tym stają się one coraz dłuższe i bardziej intensywne. Dodatkowo skurczom często towarzyszy uczucie rozwierania się szyjki macicy. W wielu przypadkach przed porodem zauważalne jest także obniżenie się brzucha, spowodowane przesuwaniem się dziecka w kierunku dna macicy. W konsekwencji ciężarne kobiety mogą mieć problemy z utrzymaniem moczu, niejednokrotnie przed porodem występuje również biegunka, wywołana działaniem prostaglandyn. Poza tym, na liście specyficznych objawów porodu wymienia się odejście czopa śluzowego i wód płodowych oraz bóle w podbrzuszu, promieniujące na dolny odcinek kręgosłupa. Bezpośrednio przed porodem, kobiety skarżą się również na napady nagłego głodu.      

Po czym rozpoznać fałszywy alarm?  

Kilka tygodni przed porodem mogą pojawiać się symptomy zwiastujące, lecz nie będące ostatecznym sygnałem rozwiązania ciąży. Przyszłe mamy z powodu wzrastającego stresu mogą mieć jednak trudności z ich odpowiednią interpretacją. Spośród najczęściej zauważalnych fałszywych alarmów wskazuje się sporadyczne, nieregularne skurcze. Różnią się one od siebie natężeniem, a co równie istotne mijają po zażyciu kąpieli lub zmianie pozycji ciała. Ponadto, poród nie powinien mieć miejsca w najbliższych godzinach, jeśli ciężarna kobieta nie dostrzega wydzieliny w postaci śluzu lub krwi. Przedwczesnym objawem jest również ból pojawiający się wyłącznie w pachwinach i środkowej części brzucha.       

Jak przygotować się do porodu?

Termin porodu jest z reguły określony przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Przybliżona data rozwiązania może jednak ulec zmianie, na co wpływ mają różne okoliczności. W związku z tym zawsze należy brać pod uwagę ewentualność wcześniejszego porodu. Aby czuć się komfortowo i być w pełni przygotowaną na natychmiastowy transport do szpitala, warto ustalić z partnerem lub członkami rodziny szczegóły dotyczące wzajemnej komunikacji. Przyda się także zapakowanie rzeczy dla mamy i noworodka, które pozwolą im przyjemnie i bez trudu spędzić najbliższe dni po porodzie. O tym, co spakować do torby na poród, mówiliśmy w tym artykule. 

Poród to piękna, a jednocześnie bardzo stresująca chwila w życiu kobiety. Aby nie przegapić prawdziwych objawów zbliżającego się rozwiązania należy bacznie obserwować swoje ciało, kontrolować zmiany i w razie potrzeby skonsultować wątpliwości z lekarzem. Alarmującymi sygnałami są zawsze nawracające skurcze, obniżenie się brzucha, a także bóle w podbrzuszu.  

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web