Nasze aktualności

Podróżowanie w ciąży - czy jest niebezpieczne?

Zbliżający się okres wakacji dla większości osób oznacza mniejsze i większe wyprawy. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne dla nich samych i dla maleństwa, które wkrótce przyjdzie na świat. W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat przemieszczania się w stanie błogosławionym i przekazujemy garść praktycznych porad, jak czuć się komfortowo podczas podróży w ciąży.

Czy podróżowanie w ciąży jest niebezpieczne?

Z reguły podróżowanie w ciąży nie jest niebezpieczne, ale przed decyzją o przemieszczaniu się na długiej trasie zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który opiekuje się przyszłą mamą i dzidziusiem. Jeśli wyrazi on wątpliwości, lepiej zostać w domu. Jednak w przeciwnym wypadku, nie ma żadnych przeciwwskazań - kobieta w ciąży może podróżować zarówno samochodem, pociągiem, jak i samolotem. Co prawda długodystansowe wycieczki mogą być nieco uciążliwe - w pierwszym trymestrze ze względu na nudności, a w trzecim z powodu konieczności częstego chodzenia do toalety - ale przy dobrej organizacji, nic nie stoi na przeszkodzie, by je odbyć.

Ciąża a latanie samolotem

Perspektywa odbycia lotu samolotem przeraża wiele przyszłych mam. Przygotowanie do podróży w ciąży na pokładzie należy zacząć już na tydzień przed planowanym terminem odlotu - wtedy warto udać się do lekarza, by otrzymać zaświadczenie o tym, że kobieta może latać. Taki dokument jest ważny przez 7 dni od daty wystawienia! Znajdując się już na lotnisku, nie powinno dźwigać się ciężkiej walizki oraz stać w kolejkach - jednak dla świadomej przyszłej mamy nie jest to nowością. Podczas check-in i kontroli bezpieczeństwa warto więc poinformować pracowników o ciąży, prosząc ich o priorytetową obsługę. Kobieta w stanie błogosławionym nie może przechodzić również przez bramki wykrywające metal, zamiast tego musi ona udać się na kontrolę osobistą. Innym obostrzeniem dotyczącym podróżujących w ciąży pań jest zakaz siadania na miejscach ewakuacyjnych - w przypadku przydzielenia takich foteli, wystarczy zgłosić się do obsługi. Warunki panujące na pokładzie powodują, że zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej (to samo dotyczy pozostałych osób), dlatego podczas podróży w ciąży trzeba co jakiś czas wstać z miejsca i trochę się poruszać. Niektórzy lekarze, by zapobiec zakrzepom zalecają zastrzyk z heparyną.

Podróżowanie w ciąży samochodem

Podróżowanie w ciąży samochodem daje przyszłej mamie olbrzymi komfort - do bagażnika może bowiem zapakować wszystkie potrzebne przedmioty. Transport drogowy pozwala też na nieograniczoną liczbę postojów na rozprostowanie nóg i przerw na skorzystanie z toalety. Dlatego przy odpowiednim planowaniu, podróżowanie w ciąży autem nie będzie w ogóle uciążliwe. Wybierając się w trasę ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze, warto, aby przyszła mama zajęła miejsce po prawej stronie samochodu - w sytuacji zderzenia z jadącym z naprzeciwka pojazdem ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń jest wtedy mniejsze. Po drugie, choć kodeks drogowy zezwala na jazdę bez pasów, dużo bezpieczniej jest je zapiąć - potwierdzają to statystyki. Istnieją specjalne podkładki, które umożliwiają obniżenie pasów, dzięki czemu nie uciskają one brzucha.

Większość wątpliwości dotyczących podróży w ciąży można podsumować tak: ten, co prawda wyjątkowy, stan nie jest chorobą. Choć w wielu przypadkach stwierdzenie to jest bardzo krzywdzące, to w kwestii podróżowania idealnie oddaje istotę rzeczy. Jeśli lekarz prowadzący nie zalecił inaczej, przyszła mam nie powinna bać się podróżowania w ciąży.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web