Nasze aktualności

kobieta w ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży - jak wyglądają?

 

Ciąża to stan, o którym marzy wiele kobiet. Pierwsze tygodnie są często bardzo zaskakujące, szczególnie w przypadku pierwszego bądź nieplanowanego dziecka. Organizm przygotowuje się do wydania na świat nowej istoty i wspiera ją w rozwoju od samego początku, tworząc odpowiednie warunki. Nierzadko może powodować to nieprzyjemnie objawy przyszłej mamie. Warto wiedzieć jak wyglądają pierwsze tygodnie ciąży i na co się przygotować.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Często pierwszym poważnym objawem ciąży, który zauważają kobiety jest brak miesiączki. Do tego spodziewać się można bolących piersi, które są bardzo czułe na dotyk, a także zupełnie odwrotnych reakcji organizmu na smaki i zapachy. Mówi się, że aż 80% kobiet w ciąży odczuwa mdłości. Da się zauważyć również częstszą potrzebę oddawania moczu. Niestety, wahania nastrojów to również nieodłączny element ciąży. Wszystko spowodowane jest rewolucją hormonalną, która zachodzi w organizmie. W głowie kręcą się różne, skrajne myśli, od euforii po przerażenie. Trzeba pamiętać, że jest to zrozumiałe, a przyszła mama ma do tego pełne prawo. W końcu posiadanie dziecka wiąże się ze zmianą dotychczasowego stylu życia, porzucenia większości przyzwyczajeń, a także skoncentrowania swojej uwagi na zupełnie nową osobę. Niepewność jest jak najbardziej wytłumaczalna i trzeba pamiętać, że nie powoduje to, iż kobieta nie nadaję się na mamę. Organizm wspiera ją w utrzymaniu ciąży i zapewnia najlepsze warunki do życia dziecku. Zwiększa on ilość śluzu w drogach rodnych oraz tworzy czop tak, aby nie wpuścić żadnego nieproszonego gościa, stopniowo powiększa macicę, w której rozwija się maluch, a także przyśpiesza pracę wielu organów, między innymi nerek.
Przyjęło się, że wiek ciąży liczy się od ostatniego dnia ostatniej miesiączki, ponieważ w tym momencie organizm zaczyna przygotowywać się do przyjęcia nowego lokatora. Jednak to moment zapłodnienia jest rzeczywistym wiekiem płodu, czyli około dwa tygodnie później niż ostatnia miesiączka kobiety. Dlatego dopiero zazwyczaj w drugim bądź trzecim tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia, a całkowita długość ciąży może się wahać od 38 do 42 tygodni.

Wczesna ciąża - co musisz wiedzieć?

Bardzo istotne jest uświadomienie sobie czego nie wolno robić w ciąży, tak aby nie zaszkodzić dziecku. Starając się o dziecko, warto zakładać, że jest się w ciąży już od poprzedzającej temu miesiączki. Nie po to, żeby robić sobie złudne nadzieje, jednak po to, aby w razie ewentualnego zapłodnienia zapewnić najlepsze warunki od początku. Dotyczy to odrzucenia wszelkich nałogów - alkoholu, papierosów, ewentualnych narkotyków. Trzeba pamiętać, że jeden papieros czy lampka wina, gdy kobieta nie jest świadoma, że zaszła w ciąże, nie oznacza, że zarodkowi stała się krzywda. Niemniej jednak warto pilnować się już od samego początku. Oprócz standardowych nałogów, trzeba również odrzucić spożywanie sera pleśniowego, słodyczy, surowego mięsa i jajek, kawy, mleka oraz słodzonych napojów gazowanych. Natomiast bardzo rozsądnym byłoby dodawanie imbiru do wszelkich posiłków oraz napojów, ponieważ skutecznie redukuje mdłości. Trzeba pamiętać także o zwiększonej potrzebie na wodę w organizmie, dlatego picie zdrowej, niegazowanej wody to podstawa, którą każda mama powinna wprowadzić. Pomaga ona utrzymać wody płodowe w odpowiedniej ilości, a także wspomaga walkę ze wzdęciami. Istotne jest także spożywanie kwasu foliowego, który znaleźć można w zielonych warzywach, słoneczniku, bobie czy pomarańczach. Żelazo oraz wszelkie witaminy, także powinny być regularnie uzupełniane, najlepiej decydując się na mięso, szpinak czy buraki.

Jak rozwija się dziecko w pierwszym trymestrze?

Do zapłodnienia dochodzi w mniej więcej trzecim tygodniu ciąży, a już dwa tygodnie później dochodzi do procesów kształtujących kręgosłup, pojawiają się zawiązki mózgu oraz układu nerwowego. W szóstym tygodniu widać już główkę, tułów i ogonek. Niewiele później, bo niecały tydzień, widać już delikatny zarys twarzy, a także rączki oraz nogi, które posiadają płetwy, a zarodek ostatecznie połączony zostaje z mamą - pępowiną. Jednak to dopiero w 10 tygodniu ciąży zarodek staje się płodem - małym, około czterocentymetrowym człowiekiem, który posiada już wszystkie ludzkie narządy. Dwa tygodnie później, jeżeli dziecko zechce odpowiednio się obrócić podczas USG, można określić jego płeć. Posiada on już również zawiązki paznokci i cebulek włosowych. W tym momencie zaczyna także przygotowywać się do życia na zewnątrz, sprawnie poruszając klatką piersiową, aby potrafić oddychać poza łożyskiem, a także zaciska dłonie ćwicząc uchwyt. W tym momencie kończy się I trymestr, który nierzadko nazywany jest najważniejszym etapem ciąży.

Początek ciąży to bardzo istotny moment rozwoju dziecka, trzeba zachować ostrożność i jednocześnie nie obwiniać się za zmieniający się nastrój, momenty zawahania i niepewności. Wszelkie nieprzyjemne objawy miną, a dopóki ciąża prowadzona jest pod opieką dobrego lekarza, wszystko będzie dobrze. Trzeba pamiętać, że organizm kobiety jest przygotowany na przyjęcie dziecka, więc kobiety mają w nim ogromnego pomocnika, który większość rzeczy wykona za przyszłą mamę, kiedy nawet nie jest tego świadoma.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web