Nasze aktualności

kobieta połóg

Okres połogu po porodzie - co musisz wiedzieć?

Po porodzie ciało kobiety potrzebuje kilku tygodni, aby się zregenerować – właśnie ten czas nazywa się w medycynie okresem połogu. Narosło wokół niego wiele mitów, dlatego młode mamy często mają problem z odróżnieniem dolegliwości typowych dla tego czasu od niepokojących objawów. Co trzeba wiedzieć o połogu po porodzie?

Czym tak naprawdę jest połóg?

Ciąża to czas intensywnych przemian w całym organizmie, na przykład przyrostu objętości macicy i wydzielania charakterystycznych hormonów. Moment porodu, czyli zwieńczenie 9 miesięcy, które dziecko spędziło w brzuchu mamy, jest czasem, kiedy to ciało kobiety zaczyna wracać do stanu sprzed ciąży - właśnie ten okres nazywany jest połogiem. W teorii trwa on 6 tygodni, lecz w rzeczywistości, ponieważ każdy organizm jest inny i regeneruje się w swoim tempie, mogą to też być 4 tygodnie, a nawet 2 miesiące, podczas których w ciele świeżo upieczonej mamy zachodzi wiele zmian: przede wszystkim obkurcza się macica i rozpoczyna się laktacja. Dodatkowo goją się rany powstałe w czasie wydawania dziecka na świat, a jajniki powoli zaczynają znów pracować tak, jak przed ciążą. Oprócz procesów typowo fizycznych wiele dzieje się również w psychice kobiety, która mierzy się wtedy ze skrajnymi emocjami, dlatego podczas pierwszych tygodni od pojawienia się maluszka tak ważne jest wsparcie rodziny i bliskich.

Co trzeba robić a czego nie wolno podczas połogu

Bez wątpienia połóg to trudny czas w życiu każdej młodej mamy, jednak stosując się do zaleceń opracowanych przez ginekologów i położników, można nieco ułatwić jego przejście. Warto wprowadzić w życie kilka reguł, zwłaszcza, że nie wymagają one specjalistycznego sprzętu i dużych nakładów czasu, a ich przestrzeganie ułatwia powrót do formy sprzed ciąży bez powikłań.

Co więc należy zrobić? Ponieważ najważniejsza w połogu jest higiena krocza, należy używać specjalnych podkładów, które są bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Nie można zapomnieć też o przemywaniu krocza wodą za każdym razem po oddaniu moczu i noszeniu przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów.

Nie wolno natomiast używać tamponów, bowiem wprowadzenie czegokolwiek do pochwy grozi powstaniem zakażenia, dlatego niewskazane jest również współżycie. Dodatkowo wiąże się ono z wysiłkiem fizycznym, który również jest niewskazany w połogu - nie powinno się więc dźwigać i nadwyrężać mięśni brzucha. Zamiast tego polecane są spacery oraz ćwiczenie mięśni Kegla, nazywanych też mięśniami dna macicy, dzięki czemu można uniknąć uczucia wypadania narządu oraz problemów z nietrzymaniem moczu. Będąc w połogu należy też pamiętać o utrzymywaniu laktacji, gdyż zastoje pokarmu w piersiach mogą prowadzić do zapalenia tych okolic, dlatego też powinno się karmić dziecko regularnie, a ewentualny nadmiar mleka odciągać.

Powikłania w okresie połogu

Czasem nawet pomimo odpowiedniej higieny krocza i pielęgnacji ran dochodzi do powikłań. Głównie są one związane z tzw. odchodami połogowymi, czyli krwią i pozostałościami tkanek miękkich macicy, które są wydalane z organizmu przez 4-6 tygodni od momentu porodu. Ponieważ tylko przez kilka pierwszych dni połogu są one jałowe, w okresie pozbywania się ich z macicy, może dojść do zakażenia narządów rozrodczych, które objawia się wysoką gorączką i brzydkim zapachem wydzieliny. Innym powikłaniem, dużo bardziej niebezpiecznym niż zakażenie, jest niewystarczające oczyszczenie się macicy, dlatego jeśli po 1-2 tygodniach nie będzie widać skutków tego, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, może to bowiem świadczyć o zaleganiu tkanek w macicy. Oprócz tego, w połogu może dojść również do zakrzepicy - jest to nagłego obniżenia się objętości krwi w organizmie kobiety po porodzie. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu zatorów jest obecność ran po cesarskim cięciu lub krocza. Na szczęście profilaktyka zakrzepicy jest dobrze rozwinięta i na ogół lekarze są w stanie rozpoznać, czy kobieta znajduje się grupie objętej ryzykiem wystąpienia tej choroby.

Ponieważ każda z kobiet jest inna, tak samo jak poszczególne ciąże mają różny przebieg, tak połóg jest również bardzo indywidualną kwestią - część młodych mam przejdzie go lekko, a dla innych będzie on trudnym czasem. Niezależnie od tego, nie można zapominać o tym, że jest to tylko jeden z etapów bycia mamą, który z pewnością zostanie wynagrodzony miłością dziecka.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web