Nasze aktualności

karmienie piersią

Odciąganie mleka z piersi i jego prawidłowe przechowywanie

Wiele młodych mam boryka się z uciążliwym problemem odciągania pokarmu. Choć przeważnie proces karmienia piersią, nazywany laktacją, reguluje się samodzielnie, mogą zdarzyć się sytuacje, w czasie których konieczne będzie samodzielne ściąganie mleka, wymagające cierpliwości oraz przychodzącej z czasem wprawy. W jaki sposób skutecznie odciągać mleko z piersi i następnie prawidłowo je przechowywać?

Kiedy powinno się odciągać pokarm z piersi?

W okresie karmienia istnieje przynajmniej kilka przypadków wymagających odciągnięcia pokarmu. Po pierwsze, często czynność tę wykorzystuje się jako sposób pozwalający pobudzić laktację, gdy organizm kobiety produkuje zbyt małą ilość mleka. Odciąganie pokarmu jest również wskazane, jeśli młoda mama cierpi z powodu nadmiaru pojawiającego się w piersiach mleka i musi się go regularnie pozbywać, aby uniknąć powikłań, takich jak zatkanie kanalików mlecznych, powodujących bolesny obrzęk piersi. Ponadto kobiety niejednokrotnie wspomagają się odciąganiem mleka, kiedy dziecko niedostatecznie opróżnia pierś i nie najada się. Ściąganie pokarmu przydaje się również podczas nieobecności mamy w domu oraz po jej powrocie do pracy zawodowej w trakcie okresu karmienia piersią.

Metody odciągania mleka matki

Odciąganie pokarmu można wykonywać na dwa sposoby: ręcznie lub przy pomocy odciągacza mechanicznego, na przykład elektrycznego. Przy obydwu metodach istotne jest pamiętanie o wcześniejszym, dokładnym umyciu rąk wodą z mydłem, szczególnie przestrzeni pomiędzy palcami oraz zadbanie o codzienną toaletę piersi. Aby bezboleśnie odciągnąć mleko ręcznie, należy delikatnie pobudzić brodawki sutkowe lekkim ugniataniem i poczekać na samoistny wypływ pokarmu. Najlepiej wykonać tę czynność obejmując pierś od spodu, a następnie, nie odrywając palców, powoli przesuwać wyczuwalny pokarm w stronę brodawki. Znacznie bardziej efektywne (zwłaszcza, jeśli odciąganie będzie trwało dłużej niż tydzień) jest wykorzystywanie odciągacza mechanicznego, który nie wymaga dodatkowego wysiłku i pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu. Najczęściej laktatory ręczne przyjmują formę silikonowego lejka z pompką zakończoną rurką i imitują proces naturalnego ssania piersi przez dziecko. Z kolei w przypadku odciągacza elektrycznego, wystarczy go jedynie włączyć, wybrać określoną moc ssania i poczekać aż mleko zacznie wpływać do pojemnika.

Jak prawidłowo przechowywać pokarm dla dziecka?

Aby prawidłowo przechowywać kobiece mleko, wystarczy przestrzegać prostych zasad, umożliwiających zachowanie wartości odżywczych pokarmu. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie odpowiednich pojemników (najlepiej jednorazowych torebek lub wyparzonych, szklanych naczyń) oraz porcjowanie mleka (pokarm z każdej sesji powinien być przechowywany oddzielnie, kolejnych porcji nie wolno ze sobą mieszać). Dodatkowo, warto umieszczać na pojemnikach naklejki z informacją o dacie i godzinie odciągania, co pozwoli kontrolować świeżość mleka. Właściwie zabezpieczony pokarm można trzymać w lodówce przez 4 dni (w temperaturze od 4 do 6 stopni), w zamrażalniku w temperaturze do -10 stopni (przez 2 tygodnie), a także w bardzo niskiej temperaturze, od -18 stopni przez okres nawet 6 miesięcy. Co równie istotne, nigdy nie powinno się zamrażać raz wyjętego z zamrażarki pokarmu.

Odciąganie mleka z piersi w okresie laktacji jest czynnością, która pomaga młodym mamom w codziennym funkcjonowaniu. Ściąganie mleka najlepiej wykonywać ręcznie lub przy użyciu specjalistycznych urządzeń, szczególnie elektrycznym laktatorów. W trosce o zdrowie dziecka, trzeba również pamiętać o przestrzeganiu zasad prawidłowego przechowywania pokarmu.

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web