Nasze aktualności

karmienie niemowlęcia

Najczęstsze problemy z karmieniem piersią

Karmienie piersią to naturalny sposób odżywiania dziecka, dzięki któremu może ono otrzymać odpowiednią porcję potrzebnego pokarmu, o każdej porze dnia. Ten rodzaj karmienia wpływa także pozytywnie na tworzenie się i zacieśnianie więzi występującej pomiędzy matką a niemowlęciem. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że ta z pozoru prosta czynność przysparza wielu trudności. Jakie są najczęstsze problemy matek decydujących się na karmienie piersią?

Niedobór pokarmu lub jego nadmiar

Mimo tego, że najczęściej produkcja mleka w organizmie matki rozpoczyna się już od 16 tygodnia ciąży, wiele kobiet skarży się na brak wystarczającej ilości pokarmu. Aby poradzić sobie z tym problemem, a co za tym idzie zwiększyć poziom laktacji, najlepiej uzbroić się w cierpliwość i przykładać dziecko do piersi jak najczęściej. Przydadzą się również ciepłe okłady oraz masaże piersi, które ułatwią niemowlakowi ssanie pokarmu. Po jakimś czasie (od 7 do 9 tygodni) wpłynie to na pojawiającą się ilość mleka. W odwrotnej sytuacji, gdy pokarmu jest zbyt dużo, należy pamiętać o tym, aby nie karmić dziecka na siłę. Nadmiar mleka można odciągnąć, lecz nie powinno się robić tego zbyt często - zaburzy to bowiem poziom laktacji. W celu złagodzenia objawów związanych z gromadzeniem się niewykorzystanego pokarmu w piersiach, warto zdecydować się na zimne okłady i delikatne masaże.

Obolałe i poranione brodawki piersi podczas karmienia piersią

Nauka karmienia piersią to wyzwanie nie tylko dla świeżo upieczonej mamy, lecz także dla dziecka. Nim nauczy się ono we właściwy sposób przyjmować mleko, może wcześniej sprawić mamie ból. Nieprawidłowe chwytanie piersi przez dziecko będzie powodować podrażnienie lub nawet poranienie brodawek. W tej sytuacji przydadzą się specjalne maści, szczególnie te zawierające lanolinę.

Zapalenie i obrzęk piersi - problemy laktacyjne

Jednym z najbardziej poważnych problemów laktacyjnych jest zapaleni piersi. Powstaje ono w wyniku nadmiernego wypełniania się przewodów mlecznych pokarmem oraz ucisku na naczynia krwionośne. Przeważnie przyczyna zapalenia wiąże się z długotrwałym i nieprawidłowym karmieniem dziecka. Bolesne, zaczerwienione i twarde piersi mogą również powodować pojawienie się gorączki lub dreszczy. Ból mogą złagodzić leki przeciwzapalne, a także ciepłe i zimne okłady w postaci lodu oraz żelu.

Zasypianie dziecka przy piersi

Przyzwyczajające się do karmienia piersią dziecko niejednokrotnie spędza przy mamie cały dzień. Z tego powodu zdarza się, że niemowlak zasypia podczas przyjmowania mleka. Śpiący maluch nie spożywa wówczas pokarmu o odpowiedniej wartości odżywczej, gdyż pojawiające się w początkowej fazie karmienia mleko nie zawiera wystarczającej ilości białka i tłuszczu. Należy zatem pamiętać o tym, by co jakiś czas rozbudzać dziecko, tak aby dostarczyć mu właściwą dawkę pokarmu.

Niepewność, czy dziecko na pewno się najada?

Każda mama karmiąca piersią zadaje sobie powyższe pytanie. Aby przekonać się o tym, czy dziecko jest właściwie odżywione, trzeba skupić swoją uwagę na kilku rzeczach. Po pierwsze obserwować dziecko podczas karmienia - czy ssie pierś w sposób prawidłowy, a następnie przełyka mleko. Istotne jest ponadto kontrolowanie wyglądu piersi, gdyż po zakończeniu karmienia powinna ona stać się miękka. Wyznacznikiem odpowiedniej ilości pokarmu są również zużyte w ciągu dnia pieluszki.

Karmienie piersią może przysporzyć młodej mamie wiele problemów. Niewłaściwe trzymanie dziecka przy piersi spowoduje późniejsze obrzęki. Ból sprawi także nadmiernie gromadzący się w przewodach mlecznych pokarm. Nie wszystkich dolegliwości da się uniknąć, jednak w każdej sytuacji mama powinna zachować spokój i być cierpliwą, dla dobra zdrowia swojego, a co równie ważne, nowo narodzonego dziecka.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web