Nasze aktualności

Na czym polega kangurowanie?

W pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia dziecka niezwykle ważna jest dbałość o nawiązywanie z nim jak najgłębszych więzi. W tym celu warto przytulać malucha, na każdym kroku zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa oraz idealne warunki do rozwoju. Najlepiej pamiętać przy tym o codziennym kangurowaniu - czym ono jest i jakie niesie ze sobą korzyści? 

Czym jest kangurowanie?

Za tym nieoczywistym czasownikiem kryje się bardzo prosta, lecz niezmiernie pożyteczna czynność obejmująca kładzenie dziecka na brzuchu mamy. Choć początkowo nikt nie spodziewał się, że tego rodzaju praktyka może przynosić pozytywne rezultaty dla obydwu wykonujących ją stron, to w latach 70. ubiegłego wieku zaobserwowano wiele zalet kangurowania. Od tamtego czasu w każdym szpitalu zwraca się uwagę na to, by dziecko kilka chwil po narodzinach miało bezpośredni kontakt ze skórą mamy i pierwsze chwile życia spędziło przytulone właśnie do niej. Dzięki temu noworodek zyskuje ogromny komfort psychiczny niezbędny w tej wyjątkowej, nowej sytuacji.

W jaki sposób wykonywać kangurowanie?

Kangurowanie, wykonywane po raz pierwszy tuż po porodzie powinno się powtarzać codziennie przynajmniej do 3 miesiąca życia dziecka. Zawsze trzeba pamiętać o tym, by kłaść malucha bezpośrednio na nagą skórę (najwygodniej ubrać wówczas rozpinaną koszulę) - w ten sposób będzie on odczuwał ciepło i zapach ciała,a  także słyszał uspokajające bicie serca. Poza tym, najlepiej w trakcie kangurowania położyć niemowlaka w pozycji pionowej, pozwolić mu wygodnie ułożyć główkę i przykryć plecy lekkim kocykiem, tak aby nie odczuwał chłodu. Warto podkreślić, że kangurowanie może oczywiście wykonywać nie tylko mama, ale także tata czy starsze rodzeństwo maleństwa. W trakcie leżenie i przytulania dziecka można bowiem doskonale się zrelaksować, jednocześnie czytając książki lub słuchając muzyki.

Zalety kangurowania malucha

Korzyści płynących z kangurowania jest naprawdę wiele, pierwszą z nich stanowi możliwość efektywnej redukcji stresu poporodowego, zarówno matki, jak i dziecka. W konsekwencji nawiązywanie silnej więzi znacznie obniża także ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, a co równie istotne przyspieszyć okres rekonwalescencji młodej mamy i jej powrotu do pełni sił. Z kolei przytulane i czujące bliskość drugiej osoby dziecko będzie cieszyć się spokojnym snem, a jego układ oddechowy, nerwowy oraz inne narządy dostaną dodatkowe bodźce sprzyjające prawidłowemu rozwojowi organizmu. Lekarze potwierdzają również, że kangurowanie ma pozytywny wpływ na przyzwyczajenie malucha do karmienia piersią oraz regulowania procesu laktacji.   

Kangurowanie to niezwykle przyjemny, a jednocześnie prosty sposób na nawiązanie bliskiej więzi z nowonarodzonym dzieckiem. Wspólne spędzanie czasu mamy, taty lub innych krewnych i maleństwa niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Czujące się bezpiecznie dziecko zyskuje bowiem szansę zdrowego i głębokiego snu, budowany dzięki kangurowaniu komfort psychiczny sprzyja natomiast ogólnemu rozwojowi najmłodszych.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web