Nasze aktualności

Wpływ hormonów na zajście w ciążę

Kobiece hormony - czy mają wpływ na zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć wiele przyczyn, ale jedna z nich powtarza się wyjątkowo często - są to problemy hormonalne. Zaburzenia w tym obszarze mogą wpływać zarówno na płodność, jak i zdolność do utrzymania ciąży, więc jeśli zaczynasz starania o dziecko, warto przyjrzeć się sferze Twojego zdrowia. Jakie kobiece hormony mają wpływ na zajście w ciążę?

Progesteron i prolaktyna mają wpływ na powodzenie ciąży

Jednym z hormonów, którego nieprawidłowy poziom może uniemożliwiać poczęcie i utrzymanie dziecka, jest progesteron. Zaburzeniu jego wytwarzania jest winne niewłaściwe działanie ciałka żółtego i wiąże się z nim skrócony czas trwania II fazy cyklu miesiączkowego. Problemy z wydzielaniem progesteronu mogą skutkować trudnościami z zagnieżdżeniem się jajeczka w macicy, poronieniem lub przedwczesnym porodem. Panie nieskutecznie starające się o dziecko mogą też zmagać się z zespołem policystycznych jajników (PCOS), który związany jest z wytwarzaniem nadmiernej ilości męskich hormonów, czyli testosteronu i androgenów.

Kłopotów z zajściem w ciążę może też dostarczyć wysokie stężenie prolaktyny wydzielanej przez przedni płat przysadki mózgowej. Skutkiem nadmiaru tego hormonu w organizmie może być brak owulacji lub niemożność zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Kobiece hormony: LH i FSH

Wymienione powyżej nieprawidłowości w działaniu układu hormonalnego mają wpływ na dwa inne hormony: hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH). Wytwarzanie ich może być hamowane przez prolaktynę, a zarówno jeden, jak i drugi ma wpływ nie tylko na kobiecą, ale i na męską płodność. Ten pierwszy pomaga wytworzyć organizmowi kobiety komórkę jajową, której towarzyszy później w drodze do jajowodu, a następnie stabilizuje ciążę poprzez zwiększenie produkcji hormonów płciowych. FSH odpowiada natomiast za wywoływanie owulacji i bierze udział w przekształcaniu androgenów w estrogeny.

Wpływ tarczycy na ciążę

Zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność tarczycy mogą utrudniać poczęcie, między innymi dlatego, że zaburzają cykl miesiączkowy. Choroby te mogą komplikować utrzymanie ciąży, a niewłaściwy poziom hormonów może mieć nawet negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Panie mające problem z hormonami tarczycy podczas ciąży powinny być czujne i pozostać w stałym kontakcie z lekarzem, bo, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być konieczna zmiana dawki przyjmowanych leków.

Układ hormonalny ma ogromny wpływ na zajście w ciążę, więc jeszcze przed podjęciem decyzji o staraniu się o dziecko warto dokładnie się przebadać. Dodatkowym faktem, który powinien do tego przekonywać, jest to, że zaburzenia hormonalne mogą uniemożliwić utrzymanie ciąży lub wpływać na nieprawidłowy rozwój maleństwa.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web