Nasze aktualności

Jakie badania należy wykonać podczas ciąży?

Ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko, jednak wiąże się ona z wieloma nowymi obowiązkami, z którymi musi zmierzyć się przyszła mama, a jednym z nich są regularne badania. To bardzo ważne, aby regularnie monitorować stan organizmu, ponieważ prawidłowy rozwój dziecka i samopoczucie kobiety są najważniejsze. Jakie badania oraz kiedy powinno się wykonywać? O tym dowiesz się z poniższego artykułu!

Badanie krwi i moczu

Badania krwi i moczu są bardzo istotne, ponieważ pozwalają wykryć wiele nieprawidłowości zachodzących w organizmie kobety. Morfologia pozwala wykluczyć lub wykryć anemię, czy infekcje. Wykonuje się ją przy pierwszym badaniu krwi oraz między 15. a 20., 27. a 32., 31. a 37.; jak również 38. a 39. tygodniem ciąży. W przypadku nieprawidłowych wyników lekarz zaleci odpowiednie witaminy oraz zaplanuje leczenie. Z kolei badanie moczu wykonywane jest w celu sprawdzenia pracy nerek. Co więcej jeśli obecność cukru będzie w nim za duża, pozwala to podejrzewać cukrzycę ciążową. Pierwsze badanie moczu należy zrobić do 10. tygodnia ciąży, a także między 11. a 14. tygodniem, 15. a 20.; 21. a 26.; 27. a 32.; 33. a 37. oraz między 38. a 39. tygodniem ciąży.

Badania w trakcie wizyty u ginekologa

Badania medyczne to nie wszystko. Oprócz nich istnieją inne aspekty zdrowia ciężarnej, które sprawdza ginekolog. Należą do nich: badanie ginekologiczne zewnętrzne i wewnętrzne wykonywane w pierwszych tygodniach ciąży, cytologia i badanie czystości pochwy, ocena tętna płodu oraz czynności serca. Lekarz wykonywać będzie cyklicznie również USG: między 11. a 14.; 21. a 26.; 27. a 32. oraz po 40. tygodniu ciąży. Oprócz tego w gabinecie przeprowadzone będzie KTG, pomiar ciśnienia tętniczego we krwi, określenie BMI kobiety czy badanie piersi.

Stężenie i test obciążenia glukozą

Do 10. tygodnia ciąży należy również wykonać stężenie glukozy na czczo, co pomaga wykryć ewentualną cukrzycę u ciężarnej kobiety. Badanie powtarza się jeszcze między 24. a 28. tygodniem ciąży - wtedy jednak ma ono postać doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT), który potocznie nazywa się krzywą cukrową. Dla wielu pacjentek stanowi on wyzwanie ze względu na dolegające im mdłości czy nieprzyjemny smak połykanego roztworu.

 

Badania w ciąży powinny być wykonywane regularnie, aby przebiegała ona prawidłowo. Warto pamiętać, że należy monitorować organizm od momentu zorientowania się o przyjściu dziecka na świat. Dbanie o siebie w ciąży to nie tylko badania. Należy również prowadzić zdrowy tryb życia i zadbać o odpowiedni wypoczynek.

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web