Nasze aktualności

Jak wygląda opieka położnej w trakcie ciąży i po porodzie?

Dni zaraz po urodzeniu maleństwa, chociaż bez wątpienia szczęśliwe, są też często dla rodziców bardzo trudne, szczególnie jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Dlatego też, każda rodzina ma zagwarantowaną opiekę położnej, która nie tylko pomaga po pojawieniu się małego człowieka, lecz również wspiera przyszłą matkę w czasie przygotowań do porodu.

Opieka położnej w trakcie ciąży

Chociaż dla wielu z nas, praca położnej, kojarzy się przede wszystkim z domowymi wizytami po tym, jak maleństwo pojawi się już na świecie, jej opieką objęte są także kobiety czekające na poród. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, położna posiada uprawnienia do prowadzenia ciąży, dzięki czemu może chociażby uzupełniać dokumentację medyczną czy też, w razie potrzeby, skierować podopieczną na badania lub wizytę u specjalisty. Przed narodzinami dziecka przysługuje kobiecie maksymalnie dziesięć spotkań od 21 do 31 tygodnia ciąży, a od 32 tygodnia aż do momentu porodu aż szesnaście, czyli planowo takie rozmowy mogą odbywać się nawet dwa razy w ciągu siedmiu dni. Jest to czas, kiedy przyszła matka powinna rozwiać wszelkie swoje wątpliwości związane z porodem, czy z opieką nad dzieckiem po jego pojawieniu się na świecie. Ważną rolę odgrywa szczególnie w przypadku pań  będących w zagrożonej ciąży, ponieważ za sprawą stałej opieki położnej, ich stan jest na bieżąco kontrolowany.

Wizyty położnej po narodzinach

Wizyty położnej po narodzinach dziecka, bez wątpienia, dla wielu świeżo upieczonych rodziców są momentem, kiedy mogą  odetchnąć z ulgą i rozwiać wszelkie, pojawiające się na bieżąco obawy, czy też wątpliwości. Istotnym celem takich spotkań jest dbanie i kontrolowanie stanu matki, a także edukowanie jej na temat tego, co zachodzi w jej ciele w okresie połogu. Co jednak dla wielu jest najważniejsze, to położna najczęściej w szkole rodzenia uczy  podstawowych kwestii związanych z pielęgnacją malucha, jak chociażby kąpieli, przewijania a później ocenia stadium rozwoju noworodka oraz jego stan zdrowia. Chociaż wizyty wcześniej powinny być umawiane, aby rodzice  mieli możliwość się do nich odpowiednio przygotować,  jednym z zadań odwiedzającej jest również obserwacja środowiska, w którym żyje i rozwija się mały człowiek.

Jak długo możemy korzystać z opieki położnej?

Jak wcześniej zostało wspomniane, opieka położnej obejmuje okres od 21 tygodnia ciąży, aż do momentu ukończenia przez maluszka dwóch miesięcy. Co bardzo istotne, pierwsza poporodowa wizyta powinna odbyć się w ciągu 48 godzin od powrotu mamy razem z dzieckiem do domu, a po tym następuje jeszcze trzy do pięciu spotkań.  Obecnie szpitale nie zawiadamiają położnych o porodzie kobiety, zatem w naszym interesie jest aby powiadomić wybrana położną o urodzeniu malucha. Pamiętajmy, że położna powinna być profesjonalistą, któremu ufamy i czujemy się komfortowo, dlatego jeśli coś jest nie tak, na ogół możemy dwa razy bezpłatnie zmienić osobę, która nas odwiedza, bez ponoszenia z tego tytułu opłat. Tego typu opieka przysługuje również kobietom po wszelkiego rodzaju zabiegach ginekologicznych, wtedy może ona trwać od chwili wypisania ze szpitala  aż do zagojenia rany.

Opieka położnej, bez wątpienia, daje wielu rodzicom pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju, dlatego ważne, aby była to osoba zaufana, na której możemy polegać.

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web