Nasze aktualności

Jak uśmierzyć bóle po porodzie?

Narodziny dziecka to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Połóg, czyli czas, w którym organizm powraca do postaci sprzed ciąży, może przynieść wiele wyzwań dla nowej mamy, lecz przy opiece rodziny, ale także samodzielnym dbaniu o siebie, można dolegliwości uczynić mniej kłopotliwymi.

Bóle w podbrzuszu i kroczu

Po porodzie rozciągnięta macica musi wrócić do poprzedniego kształtu, stąd też pojawiają się bóle spowodowane właśnie inwolucją, czyli zwijaniem się macicy. To pozytywny aspekt, ale z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Bóle w podbrzuszu mogą być wyjątkowo uciążliwe szczególnie podczas karmienia piersią w pierwszych dniach po narodzinach dziecka, gdyż za laktację odpowiada oksytocyna, substancja wywołująca dodatkowe skurcze. Jeżeli zatem chcemy zapobiec bólom podbrzusza warto wykonać ciepłe okłady, a wyjątkowo ostry dyskomfort możemy zwalczyć tabletkami przeciwbólowymi. W okresie poporodowym pojawią się także odchody połogowe, świadczące o oczyszczaniu się macicy. Takie plamienie może utrzymywać się nawet do 6 tygodni, ale jeżeli niespodziewanie się zatrzyma bądź krwawienie stanie się intensywniejsze - należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku odchodów płodowych istotna jest należyta higiena, czyli częste zmienianie bawełnianych podpasek, używanie hipoalergicznego mydła lub płynu do higieny intymnej oraz niestosowanie tamponów. Rana w okolicach krocza po porodzie również może okazać się nieprzyjemna, gdyż miejsce staje się wtedy rozciągnięte i obolałe.  W czasie trwania bólu krocza warto unikać długiego stania i siedzenia, a w rosnącym dyskomforcie mogą pomóc zimne okłady, a nawet zmiana sposobu wstawania z łóżka. Ból w tej okolicy może także powodować skurcz w cewce moczowej, ale niektóre kobiety w ogóle takiego parcia nie czują. Dobrze jest, aby regularnie oddawać mocz, gdyż chroni to przed infekcją oraz pozwala macicy na zwijanie się.

Inne dolegliwości

Piersi wytwarzające pokarm stają się wrażliwe i bolesne. Będą takie dopóki dziecko nie nauczy się regularnie jeść, a laktacja się unormuje. Aby zmniejszyć ból należy często karmić noworodka - minimum 10 razy na dobę, nie rzadziej niż 3 godziny. Nadmierną laktację może zmniejszyć również picie naparu z szałwii. Zmiany hormonalne mogą u nowej mamy powodować także zmiany w kondycji psychicznej, czyli baby blues, charakteryzujący się huśtawką nastrojów. Połóg powinien być zatem czasem, w którym wyjątkowo istotna staje się troska o kobietę. Zaburzenia nastroju utrzymujące się więcej niż 2 tygodnie należy skonsultować z lekarzem, gdyż mogą prowadzić do depresji poporodowej. Dbanie o kondycję fizyczną kobiety łączy się również z ograniczeniem wykonywania prac domowych, a przede wszystkim nie dźwiganiem. Niestosowanie się do takich zaleceń może sprawić, iż więzadła macicy i mięśnie miednicy nie wrócą do stanu poprzedniej elastyczności.

Mimo tego, że czas po porodzie nie jest najłatwiejszy, warto czerpać z tego czasu również przyjemność, w końcu na świat przyszło wyczekiwane dziecko, a nasz organizm, jeżeli pozwolimy mu także na zasłużony odpoczynek, dojdzie do siebie bez problemu

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web