Nasze aktualności

Jak pielęgnować pępek u noworodka?

Przez pierwsze dni życia dziecka, młode mamy szczególną uwagę powinny przywiązywać do pielęgnacji pępka ich nowo narodzonych pociech. Istotne jest to ze względu na, tzw. “kikut pępowiny”, za pomocą którego w życiu wewnątrzmacicznym maleństwu dostarczane są wszelkie potrzebne składniki do prawidłowego rozwoju.

Pielęgnacja pępka u noworodka

Pępek noworodka jest przez pierwsze dni jego życia miejscem szczególnie delikatnym, które wymaga starannej pielęgnacji ze strony dorosłych. Przede wszystkim istotne jest, żeby cały czas był on suchy i czysty. Do przemywania kikuta pępowiny, powinniśmy używać wody z mydłem. Wbrew temu, co praktykuje wiele osób, trzeba zrezygnować z odkażanie tej części ciała płynami do dezynfekcji czy smarowaniem go barwiącą na fioletowo gencjaną. Szczególnie płyny z dużym stężeniem alkoholu mogą opóźnić gojenie. Bez konsultacji z lekarzem nie wolno nam stosować wszelkiego rodzaju kremów, szczególnie tych, na bazie antybiotyków. Pamiętajmy również, aby nie oklejać pępowiny plastrem, uważać musimy także na pieluszki, najlepiej jest wybierać te ze specjalną dziurką na pępek. Do suszenia tego miejsca stosujmy jałowy gazik.

Niepokojące objawy

Istotne jest, aby obserwować dokładnie, co dzieje się ciałem naszego maleństwa i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy.  Jako jeden z nich, wymieńmy sytuację kiedy z pępka wydobywa się brzydki zapach i pojawia się ropa. Może to oznaczać, że wdała się infekcja. Wtedy warto jest sprawdzić, czy skóra w jego okolicy nie jest szczególnie wrażliwa na dotyk i zaczerwieniona - koniecznie musimy skonsultować się w takich okolicznościach z lekarzem. Wizyta u specjalisty okaże się potrzebna, także gdy zauważymy na powierzchni pępka nierówno rosnącą tkankę, która zazwyczaj jest wynikiem ziarniaka. Powodem do niepokoju może być również krwawienie kilka dni po odpadnięciu pępowiny. Ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych sygnałów, ponieważ tego typu problemy mogą świadczyć nawet o zapaleniu otrzewnej, szczególnie jeśli dodatkowo pojawia się wzdęcie brzucha, wymioty oraz ogólne kiepskie samopoczucie malucha.

Jak długo konieczna jest pielęgnacja?

Zazwyczaj pępek odpada po około dwóch tygodniach od dnia narodzin maleństwa. W pierwszych godzinach jego życia zazwyczaj jest on wilgotny i może przybrać kolor biało - niebieski. W ciągu doby powinien on się wysuszyć, a co za tym idzie zmniejszyć i zmienić swój kolor. Warto jest podkreślić, że przez 72 godzin od urodzenia na pępku osiadają się różnego rodzaju bakterie, wtedy też najłatwiej jest o zakażenie lub też infekcję, dlatego bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć go odpowiednio na sali szpitalnej. Przydać się może do tego jałowa gaza. Zakłada się, że jeśli w przeciągu 15 pierwszych dni, kikut pępowiny nie odpadnie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Musimy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie możemy sami go odrywać.

Przez pierwsze dni życia dziecka, rodzicom towarzyszy duży stres. Nie jest nic dziwnego, w końcu znajdują się oni w nowej sytuacji i biorą odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. Pamiętajmy, że pielęgnacja pępka, wcale nie jest niczym strasznym, wystarczy tylko bacznie obserwować co dzieje się z ciałem naszego maleństwa.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web