Nasze aktualności

Jak oddychać podczas porodu - najważniejsze wskazówki

Poród to zdecydowanie niezapomniane przeżycie, które przeważnie związane jest ze stresem i wieloma obawami. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej poznać, nauczyć się i przećwiczyć właściwe techniki oddechowe, które dobrze sprawdzą się podczas porodu. Pozwolą one na choć częściowe zniwelowanie bólu, odprężenie się oraz usprawnią cały proces narodzin. Czy są jakieś sprawdzone metody i wskazówki oddechowe? Podpowiadamy - całe szczęście są. Poniżej przedstawiamy sprawdzone porady od ekspertów rodzenia.

Dlaczego oddech w trakcie porodu jest tak istotny?

Ponieważ odpowiednie tempo oddychania rozluźniają mięśnie i łagodzą ból. Podczas skurczu ilość tlenu we krwi zmniejsza się, co może powodować intensywniejsze doznania bólowe, wzrastanie napięcia mięśniowego, co w konsekwencji prowadzi do przedłużania się akcji porodowej. Prawidłowa technika oddychania pozwala również na zmaksymalizowanie fizycznego wysiłku bez natychmiastowego odczucia zmęczenia. Jest to niezwykle pomocne dla dotlenienia nie tylko organizmu matki, ale także dziecka.

Przydatne techniki oddechowe

Podczas porodu można radzić sobie na różne sposoby. Ważne jest, aby dobrać technikę, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Niektóre kobiety oddychają szybko, inne wolniej, czasami partner lub położna odliczają na głos, aby wspomóc rodzącą w utrzymaniu wzorca oddechowego, który wybrała. Dobrym sposobem jest koncentracja na oddychaniu, a nie na całej akcji porodowej i bólu z nią związanym. Niekiedy, dobrze sprawdza się powtarzanie na głos sylab, na przykład “hu, hu”, które poprzedzone są oczyszczającym oddechem. Powinno być ono rytmiczne, co pozwoli w pewnym stopniu na uspokojenie się. Efekty wizualne mogą stać się niezastąpionym elementem odwrócenia uwagi od bólu. Można naprzeciw łóżka zawiesić niewielki obrazek lub koncentrować się na wybranym punkcie sali. Już w czasie ciąży, warto przećwiczyć kilka technik oddechowych i wybrać dla siebie najbardziej pasującą. Dobrze jest skonsultować te metody w szkole rodzenia lub z innymi matkami, będącymi już po porodzie.

Oddychanie w trakcie porodu

Ważne jest oddychanie torem brzusznym, jednak w nieco szybszym tempie. Wdech powinien być krótszy i płytszy, a wydech zdecydowanie szybszy lecz jednocześnie dłuższy od wdechu. Warto skupić się na przeponowym oddychaniu z uwzględnieniem czterech faz: nabieranie nosem powietrza przy rozprężaniu brzucha, później wypuszczanie go przez usta z wykorzystaniem sposobu czterech rytmicznych wydechów tak, jakby chciało się zdmuchnąć płonącą świeczkę. Na ostatnim etapie porodu oddech musi być powierzchniowy i szybki, czyli taki, który nazywany przez położne dyszeniem lub sapaniem. Należy pamiętać o zapobieganiu hiperwentylacji - w tym celu szybkie oddechy powinny być przeplatane z pogłębionymi. Schemat oddychania może przebiegać następująco: wdech - wydech - wdech - dmuchanie świeczki. Ciąg ten ciągle powtarzamy, co pozwoli na zmniejszenie ucisków przeponowych dna miednicy, co osłabia chęć parcia w nieodpowiedniej do tego chwili.

Poród jest niezwykle emocjonującym wydarzeniem. Niektóre kobiety boją się bólu, który jemu towarzyszy, dlatego też, aby obniżyć stres warto zacząć przygotowania już w trakcie pierwszych miesięcy ciąży. Dobrym pomysłem jest czytanie odpowiednich książek lub zapisanie się na zajęcia szkoły rodzenia, gdzie można poznać wiele ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych. Ważne jest, aby w trakcie porodu współpracować z położną. Ona podpowie jak oddychać w danej fazie. Pamiętajmy również, że narodziny są naturalnym etapem życia i nasze ciało jest w stanie przez to wszystko przejść w prawidłowy i odpowiedni sposób.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web