Nasze aktualności

Czym są potówki u dzieci i jak je leczyć?

Potówki są problemem, który dotyka prawie każde dziecko, w szczególności, gdy na dworze panują wysokie temperatury. Podczas walki z nimi, zazwyczaj najlepsze są sprawdzone domowe metody. Dzisiaj podpowiadamy, co zrobić, żeby skóra naszej pociechy była zawsze miękka i gładka w dotyku.

Czym są potówki?

Potówki to nic innego, jak zmiany skórne, pojawiające się głównie, gdy na dworze panuje wysoka temperatura. Wywołuje je schorzenie gruczołów potowych, które powstaje za sprawą wysokiego poziomu wilgotności oraz przegrzania maleństwa. Są to małe krostki, które zazwyczaj nie posiadają cech zapalenia, jednak zdarza się również, że pęcherzyki przybierają czerwony kolor, a czasami są nawet wypełnione ropą. Zauważyć możemy już nawet w 6. lub 7. dobie życia, jednak problem dotyka również starsze dzieci, przede wszystkim te, borykające się z otyłością. Pamiętajmy, że nie są one zagrożeniem dla zdrowia, ani życia naszej pociechy, jednak dobrze jest zastosować odpowiednie działanie, szczególnie jeśli wypryskom towarzyszy swędzenie. Warto dodać, że wśród najmłodszych pojawić może się również stan podgorączkowy.

Przyczyny pojawiania się potówek

Jak wcześniej wspominaliśmy, potówki pojawiają się wskutek działania wysokiej temperatury, połączonej z dużą wilgotnością powietrza. Jednak nie jest to problem, który dotyczy naszych podopiecznych tylko i wyłącznie latem. Dotyka on również dzieci, które są przegrzewane przez swoich rodziców, na przykład gdy w pomieszczeniu, gdzie spędzają one większość czasu jest za ciepło lub mają za dużo warstw ubrań. Dlatego dobrze jest, wybierać stroje z naturalnych i przewiewnych materiałów, jak chociażby bawełna, pozwalająca skórze oddychać. Czasem warto jest też po prostu przykryć w czasie snu maleństwo pieluszką tetrową, zamiast kołdrą czy grubym kocem. Potówki, zazwyczaj występują w okolicy brzuszka, czyli miejsca, do którego przywiera pielucha, a także  na plecach i z tyłu głowy. Zauważymy je również przy wszystkich fałdach na ciele. Łatwo jest pomylić krosty, chociażby z trądzikiem niemowlęcym, który jednak przede wszystkim objawia się na twarzy i przybiera formę czarnych zaskórników. Żeby sprawdzić czy naszemu maleństwu nie jest za ciepło dobrze jest dotknąć jego karku. Jeśli będzie on lekko wilgotny lub gorący, świadczy to, że musimy zmniejszyć temperaturę.

Pielęgnacja skóry z potówkami

W walce z potówkami pomóc może nam odpowiednia pielęgnacja - zazwyczaj najprostsze metody są właśnie tymi najbardziej skutecznymi. Przede wszystkim, zrezygnować powinniśmy ze smarowania dziecka olejkami, które zatykają skórę i mogą utrudnić nam pozbycie się krostek. Warto jest, przynajmniej dwa razy dziennie oczyścić ciało maleństwa wacikiem nasączonym wodą, po czym koniecznie musimy je dokładnie osuszyć i przypudrować, do czego sprawdzą się specyfiki z apteki, lecz również zwykła mąka ziemniaczana lub kukurydziana. Przy potówkach zalecana jest również kąpiel w krochmalu, która nie tylko zmniejszy liczbę wyprysków, lecz również złagodzi takie objawy jak swędzenie.

Często, po prostu, nie sposób jest uniknąć pojawienia się potówek. Jeśli zauważymy je na skórze naszego dziecka, warto jest przede wszystkim wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Jeśli ta nie pomoże, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że występujące zmiany skórne to na pewno potówki.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web