Nasze aktualności

ciąża - szkoła rodzenia

Czym kierować się przy wyborze szkoły rodzenia?

Obecnie szkoły rodzenia prześcigają się programami zajęć i dodatkowymi propozycjami w ofercie. Każdej przyszłej mamie przyda się solidne przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej szkoły rodzenia. Pomoże ona przygotować umysł i ciało na przyjście dziecka, rozwiewając przy tym wszelkie wątpliwości i lęki. Wiele placówek świadczy swoje usługi zupełnie za darmo, więc skorzystać może każdy. Tylko czym kierować się przy wyborze szkoły rodzenia?

Wyposażenie sal i kadra w szkole rodzenia

Na początek warto wybrać się do konkretnej szkoły rodzenia i poprosić pracowników o oprowadzenie po placówce. Co więcej, zwróć uwagę na ogólną estetykę miejsca - czy sprawia wrażenie higienicznego i czy budzi poczucie bezpieczeństwa. Nie bój dopytywać się o sprzęt do ćwiczeń oraz kwalifikacje kadry – to istotne kwestie i inwestycja w spokojniejszy poród. Z kolei przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na metraż i wysokość sufitów. Dla mam z klaustrofobią mniejsze pomieszczenia mogą okazać się przytłaczające, a zajęcia, które w nich się odbywają, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Zdecydowanym plusem szkoły jest sprawnie funkcjonująca recepcjonistka, będąca zawsze na miejscu i służąca pomocą.

Przemyślany program zajęć dla kobiet w ciąży

Bezapelacyjnie najważniejszy aspekt, odpowiada bowiem na pytanie - czego nauczę się podczas kursu? My na szczęście wiemy, co powinien zawierać program zajęć dla kobiet w ciąży. Podczas zajęć poruszane są następujące kwestie: kiedy jechać do szpitala i co ze sobą zabrać, omówienie pierwszego okresu porodu oraz połogu. Rozmawiamy też na tematy dotyczące samopoczucia po narodzinach, higieny, ćwiczeń oraz formalności związanych z urodzeniem dziecka, ale to nie wszystko. Co jeszcze stanowi absolutną podstawę? Z pewnością pokaz i instrukcja przewijania, omówienie pielęgnacji noworodka – zwłaszcza pępka i nauka kąpieli. Co więcej mądra i odpowiedzialna szkoła rodzenia powie jak rozwiązać problemy z dzieckiem, takie jak kolki, potówki, pleśniawki, wysypki i inne. Ważny aspekt stanowi również karmienie piersią, a dokładnie fizjologia laktacji, techniki karmienia i rozwiązywanie problemów laktacyjnych. Oprócz zapoznania się z teorią przyszłe mamy powinny mieć ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Jak widać, przemyślany program zajęć to najważniejsza kwestia przy wybieraniu szkoły rodzenia, dlatego warto szczegółowo go przestudiować.

Pakiet dodatkowych zajęć przy szkole rodzenia

Wiele szkół rodzenia często oferuje dodatkowe zajęcia, będące uzupełnieniem kursu podstawowego. Niestety zdarza się, że są one mało praktyczne, a klienci wyrzucają pieniądze w błoto. Nie oznacza to, że nie należy z nich korzystać. Wręcz przeciwnie! Wartościowa oferta zawiera pierwszą pomoc dla noworodka, zajęcia dotyczące noszenia dzieci w chuście i kangurowania, masaż Shantala dzieci, konsultacje z psychologiem oraz praktyczne zastosowanie technik niwelujących bóle porodowe. Szanująca się szkoła rodzenia powinna mieć w pakiecie dodatkowym również konsultacje indywidualne dla mam o specjalnych potrzebach. Ogromnym plusem jest poradnia laktacyjna prowadzona przez placówkę – tuż po porodzie będzie możliwość powrotu do miejsca, w którym kadra zna historię ciąży i pomoc będzie spersonalizowana.

O stresie i perturbacjach w czasie ciąży powstało wiele filmów, a rozmaitych historii nie brakuje w internecie czy wśród znajomych. Wybór szkoły rodzenia według powyższych kryteriów pomoże przejść przez ten etap, przygotowując do narodzin i opieki nad maleństwem w oparciu o wieloletnie doświadczenie, a także badania naukowe.

Informujemy, że edukacja w POZ-Medik Szkoła Rodzenia Mama i ja w Gdańsku jest refundowana z NFZ.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web