Nasze aktualności

ciąża i jej objawy

Czy to ciąża? 10 objawów, że możesz być w ciąży

Wiele kobiet marzących o zajściu w ciąże, zastanawia się, jakie objawy mogą być zwiastunem dobrej nowiny. Niezaprzeczalnie pierwszą oznaką, która powinna nakierować myśli o potencjalnym zapłodnieniu jest brak miesiączki na czas. Warto jednak wiedzieć, że symptomów ciąży jest znacznie więcej. Poznajcie więc 10 objawów, sugerujących, że to ciąża.  

1. Brak miesiączki w terminie

Kiedy miesiączka nie przychodzi na czas, kobieta może spodziewać, że w jej brzuchu tworzy się nowe życie. Zdarza się jednak, że u niektórych kobiet w terminie pożądanej miesiączki występuje plamienie implantacyjne świadczące o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, co może być mylone z menstruacją. Jest jednak kilka różnic pomiędzy tymi rodzajami krwawień – implantacyjne jest znacznie krótsze, bowiem może ustać już po kilku godzinach i ma zupełnie inny kolor.

2. Nudności i wymioty

To częsty objaw ciąży, jednak nie występuje on u wszystkich. Jeśli jednak kobieta nie zjadła niczego nieświeżego, a wystąpiły u niej nudności, to powinna czym prędzej sprawdzić informację czy spodziewa się dziecka. Nudności i wymioty pojawiają się u kobiet z różną intensywnością, niektóre panie zmagają się z nimi aż do 3 miesiąca ciąży, a inne zaledwie kilka razy.  

3. Senność i zmęczenie

Za te objawy odpowiedzialny jest hormon zwany progesteronem, a także niższe ciśnienie krwi, obniżony poziom cukru we krwi oraz wzrost produkcji krwi. U wielu kobiet uczucie zmęczenia występuje już w krótkim czasie po zapłodnieniu.  

4. Zawroty głowy i jej bóle

Zawroty głowy i częste omdlenia u kobiety w pierwszych tygodniach ciąży są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Organizm dostarcza więcej krwi dziecku, co skutkuje obniżeniem ciśnienia u mamy, gdyż mniej krwi dociera do jej mózgu.  

5. Zwiększona wrażliwość piersi

Już kilka dni po zapłodnieniu piersi kobiety mogą wydawać się większe oraz bardziej wrażliwe na dotyk. Ponadto piersi stają się twardsze i czuć w nich mrowienie. Dodatkowo zmianie może również ulec kolor brodawek, co wskazuje na zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy.  

6. Nadwrażliwość na zapachy

Kolejnym objawem jest intensywniejsze odczuwanie zapachów. Z tego względu niektóre zapachy są przyjemniejsze, a inne tak bardzo odpychają, że u kobiety ciężarnej wywołują nudności. Z tego względu idąc ulicą lub targiem warzywnym kobiety często miewają napady nudności i zaczynają się domyślać zmian w swoim ciele.    

7. Zmiana wyglądu brzucha

Brzuch zaczyna się zaokrąglać, ale zmianie także ulegają wargi sromowe i brodawki. Przebarwienia skórne pojawiają się na obszarze od spojenia łonowego do pępka. Jednakże zmiana wyglądu brzucha będzie widoczna w około 16 tygodniu ciąży.  

8. Częste oddawanie moczu

Kiedy przyszła mama częściej chodzi do toalety, a jeszcze nie wie, że jest w błogosławionym  stanie, to powinien być dla niej pewien sygnał. Częste oddawanie moczu jest spowodowane uciskiem powiększonej macicy na pęcherz. Kobiety czasami myślą, że to infekcja dróg moczowych, jednak mogą być w błędzie, bo przyczyną jest maleństwo.  

9. Zwiększenie apetytu lub jego brak

Bardzo często można usłyszeć o ciążowych zachciankach w kwestii jedzenia. Powinien być to znak dla kobiety, że spodziewa się dziecka. Wzmożone łaknienie jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Niektóre panie jednak odczuwają niechęć do lubianych wcześniej dań. Zmiana apetytu jest więc jedną z oznak bycia w ciąży.  

10. Zmiana samopoczucia - drażliwość

Kobieta będąca w ciąży może odczuwać karuzelę emocji. Do najczęstszych należą drażliwość, płaczliwość, znużenie, a także nadpobudliwość. Zmiana samopoczucia również jest wywołana burzą hormonów zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że czas trwania takiego stanu i jego intensywność zmienia się w trakcie trwania ciąży. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży, a wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek z powyższych objawów, to czym prędzej wykonaj badanie, by mieć stuprocentową pewność, czy już niebawem zostaniesz mamą.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web