Nasze aktualności

Czkawki u dziecka w ciąży - czy to możliwe?

Ciąża jest magicznym okresem w życiu kobiety, pomimo tego, że przyszłej mamie towarzyszą obawy i pytania dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka. Każdy, nawet najmniejszy jego wyczuwalny ruch jest powodem do radości dla przyszłych rodziców. Bardzo często występującym zjawiskiem, które pojawia się już w okresie płodowym jest czkawka, która często może budzić nasze wątpliwości.

Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży

Czkawka to nic innego jak szybkie i dosyć gwałtowne skurcze przepony występujące u wszystkich ssaków. Bardzo często pojawia się ona także u dzieci jeszcze w okresie życia płodowego. Do tego zjawiska dochodzi wskutek zbyt łapczywego połykania przez nie płynu owodniowego, którym dziecko jest w macicy otoczone. Do jego zadań należy odżywienie malucha, a także wsparcie rozwoju płuc, układu moczowego i trawiennego. Czkawki zazwyczaj zaczynają pojawiać się w połowie drugiego trymestru. Jest ona zazwyczaj słabsza niż standardowe ruchy dziecka i od wszystkim nam znanych “kopnięć” odróżnia ją czas trwania. Czkawka zazwyczaj odczuwalna jest w dolnych partiach brzucha.

Objawy czkawki u dziecka podczas trwania ciąży

Przyszłe mamy czkawkę u swojego nienarodzonego dziecka odczuwają jako rytmiczne drgania dziecka w dolnych partiach brzucha. W początkowych fazach rozwoju będą to tylko charakterystyczne wzdrygnięcia się, które nie będą mocno dotkliwe. Z czasem zjawisko to będzie coraz bardziej wyczuwalne jako delikatne, regularne podskoki. Zjawisko to i u dziecka trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i występują z różnym natężeniem. Jest wykrywalne także podczas badań USG lub KTG.

Jak pomóc dziecku w razie wystąpienia czkawki?

Czkawka u jeszcze nienarodzonego dziecka jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i nie powinno być przyczyną obaw dla przyszłych rodziców. Świadczy ona między innymi o prawidłowym rozwoju płodu oraz przygotowaniu się jego do pojawienia na świecie. Niestety nie ma sposobu, aby zapobiegać występowaniu czkawek u dzieci w łonie matki oraz, aby pomóc im w przypadku ich wystąpienia. Nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ przed urodzeniem maluch odczuwa ją w całkowicie inny sposób i nie stanowi ona dla niego żadnego dyskomfortu. Jeśli jednak czkawki będą występować kilka lub kilkanaście razy dziennie warto jest skontaktować się z lekarzem ginekologiem lub położnikiem, żeby spokojnie móc wyjaśnić zaistniałą sytuację, jednak w większości przypadkach czkawka nie jest oznaką niczego złego.

 

Czkawka jest tak powszechnym zjawiskiem jak ruchy dziecka i świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. Jednak jak najbardziej zrozumiałe są obawy, które wywołuje ona u młodych matek. Każda z nas chce przecież, aby maluch rozwijał się jak najlepiej, dlatego często nawet najmniejsze wątpliwości konsultujemy ze specjalistami, ale  też z bardziej doświadczonymi matkami.

 

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web