Nasze aktualności

ćwiczenia przed ciążą

Ćwicz mięśnie dna miednicy jeszcze przed ciążą

Wiele ciężarnych kobiet obawia się, że po porodzie będą miały problemy związane z osłabieniem mięśni Kegla. Aby ich uniknąć, warto znacznie wcześniej przyzwyczaić się do regularnych treningów wzmacniających dolne partie ciała. W jaki sposób ćwiczyć mięśnie dna miednicy jeszcze przed ciążą?

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla, nazywane inaczej mięśniami dna macicy lub mięśniem łonowo-guzicznym są odpowiedzialne za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej. Dzięki nim macica nie przemieszcza się, a ponadto można przez cały czas kontrolować działanie pęcherza. Dlaczego utrzymanie mięśni Kegla w dobrej kondycji podczas oczekiwania na pojawienie się malucha jest tak ważne? Lekarze zachęcają przyszłe mamy do wykonywania ćwiczeń głównie ze względu na wyraźne osłabienie dolnych partii ciała w trakcie trwania ciąży. Stają się one wówczas szczególnie podatne na urazy i rozciąganie się, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się poważnych schorzeń, takich jak nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa czy wypadanie pęcherza. Elastyczność mięśni ułatwia także proces przechodzenia dziecka przez kanał rodny w chwili porodu.

Ćwiczenia wzmacniające dno miednicy

Odpowiednie wzmocnienie mięśni dna miednicy zapewnią regularne i właściwie przeprowadzane sesje treningowe. Warto przyzwyczaić się do ich specyfiki jeszcze przed rozpoczęciem ciąży, gdyż początkowo mogą sprawiać trudność. Podstawowe ćwiczenia polegają na napinaniu mięśni dna miednicy, z wyłączeniem otaczających je mięśni brzucha oraz pośladków. Najlepiej, w miarę możliwości, powtarzać serię skurczów i rozkurczów, trzy razy dziennie przez krótki czas (od 5 do 10 minut). Przeważnie wykonuje się je leżąc na plecach lub stojąc w lekkim rozkroku. W żadnym wypadku nie powinno się zaciskać mięśni Kegla podczas oddawania moczu, ponieważ może to spowodować zapalenie pęcherza. Bardzo ważne jest to, aby poza napięciem mięśni nie zapominać również o prawidłowym oddechu, który powinien być naturalny i miarowy. Podczas ciąży istotną kwestię stanowi zarówno nastawienie na wzmocnienie dolnych partii mięśni, jak i naukę ich rozluźniania. Umiejętność panowania nad pracą dna miednicy z pewnością przyda się podczas porodu, a następnie przyspieszy powrót do stanu sprzed ciąży. Poza samodzielnymi ćwiczeniami wykonywanymi w domu zaleca się także uczestniczenie w treningach grupowych oraz korzystanie z usług fizjoterapetów, oferujących indywidualne zabiegi manualne i masaże krocza.

Aktywne przygotowania do ciąży

Efektywne wzmacnianie mięśni Kegla zwiększy się, jeśli połączy się je z innymi rodzajami aktywności fizycznej w ciąży. Mogą nimi być między innymi bezpiecznie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, relaksacyjne, a także uczące świadomej pracy ciałem podczas porodu. Sprawdzone formy treningów dla przyszłych mam pozwolą usprawnić elastyczność mięśni, ułatwić ich regenerację oraz zniwelować skutki nadmiernego rozciągnięcia się dna macicy, następującego pod wpływem dźwigania zwiększającego się ciężaru dziecka.

Ćwiczenie mięśni dna miednicy przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli młode mamy zdecydują się je wykonywać jeszcze przed ciążą. Pozwoli to bowiem poznać możliwości ciała oraz wpłynąć na zwiększenie się elastyczności jego dolnych partii. Bez wątpienia systematyczne wzmacnianie mięśni Kegla pomoże uniknąć niebezpiecznych komplikacji i ułatwi szybki powrót do formy po porodzie.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web