Nasze aktualności

Cukrzyca ciążowa - czy trzeba się jej bać?

Ciąża to okres, w którym przyszła mama szczególnie musi zwrócić uwagę na dbanie o swój organizm, ponieważ pod sercem nosi życie. Niestety okres ten wiąże się z różnymi dolegliwościami, które mogą źle wpłynąć na dziecko. Zalicza się do nich cukrzyca ciążowa, na którą zapada wiele ciężarnych kobiet. Czy należy się jej bać? Co zrobić, kiedy cukrzyca i ciąża idą w parze? O tym poniżej.

Cukrzyca ciążowa - czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia

Okazuje się, że cukrzycę w ciąży mogą spowodować określone wyzwalacze, na które trzeba szczególnie uważać i mieć się cały czas na baczności. Można do nich zaliczyć: znaczące wahania hormonów, posiadanie przed, jak i w trakcie ciąży nadwagi lub otyłości.  Cukrzycy sprzyja również bardzo dojrzały wiek kobiety, która ma więcej niż 35 lat. Zagrożone są również panie chorujące na zespół policystycznych jajników czy posiadające członków rodziny z cukrzycą typu 2. Cukrzycy ciążowej sprzyja również nieodpowiednie odżywianie ciężarnej, a szczególnie dieta o zbyt dużej zawartości cukrów prostych i żywności przetworzonej.

Cukrzyca w ciąży - jakie są jej objawy?

Problem z cukrzycą ciążową polega na tym, że choroba ta nie ma charakterystycznych objawów, ponieważ jej symptomy można uznać za dolegliwości związane z ciążą. Jak wiadomo każda ciężarna kobieta jest przemęczona, często bywa w toalecie, odczuwa suchość w ustach i wzmożone pragnienie, a także wahania apetytu. Nawet przybieranie na wadze nie stanowi podejrzanego objawu, ponieważ to jedna z konsekwencji bycia w ciąży. Brak specyficznych dla cukrzycy ciążowej symptomów jest powodem, aby regularnie wykonywać glikemię i mieć wgląd w gospodarkę węglowodanową.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Kluczowa dla kobiet z cukrzycą ciążową jest dieta, która powinna być bogata w białko, aby płód mógł dobrze się rozwijać, a także w dobrej jakości tłuszcze i węglowodany złożone. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej dostosowanej do stanu oraz możliwości ciężarnej. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednie odżywianie w połączeniu z ruchem obniża poziom glukozy we krwi, który można mierzyć za pomocą glukometru. Jeśli to nie wystarczy, to diabetolog przepisze pacjentce odpowiednie leki lub zaproponuje serię zastrzyków. Taka insulinoterapia pomoże zwalczyć wahania cukru.

Jeżeli cukrzyca ciążowa zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, to ciąża powinna przebiegać prawidłowo, nie nadszarpując zdrowia mamy i maleństwa. Nie należy jej jednak bagatelizować ze względu na ryzyko pojawienia się wad u dziecka np. makrosektomi, żółtaczki noworodkowej, a nawet zgonu wewnątrzmacicznego czy poronienia. Warto więc regularnie się badać i kontrolować poziom insuliny, aby nie doprowadzić do poważnych powikłań. Co więcej po porodzie insulinoterapia jest zazwyczaj niepotrzebna i stopniowo zmniejsza się dawkę leku.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web