Nasze aktualności

alkohol w ciąży

Alkohol a ciąża - to musisz wiedzieć!

Picie alkoholu w ciąży to wątek często poruszany przez przyszłe matki. I choć wydawać by się mogło, że nie ma nad czym dyskutować, krąży na ten temat wiele plotek. Jedną z nich jest ta mówiąca o tym, że wypicie małej ilości napoju alkoholowego nie szkodzi dziecku, ponieważ łożysko tworzy barierę ochronną. A jaka jest prawda?

Spożywanie małej ilości alkoholu w ciąży - tak czy NIE?

W 2005 roku na zlecenie Fundacji “Rodzić po ludzku” przeprowadzono badanie, które wykazało, że aż 31% Polaków jest zdania, iż wypicie niewielkiej ilości czerwonego wina jest nie tylko nieszkodliwe dla rozwoju płodu, a także korzystnie wpływa na organizm matki i jej dziecko. Na szczęście zdecydowana większość, bo ponad ⅔ ankietowanych, była świadoma konsekwencji picia alkoholu w ciąży. Prawda jest taka, że już niewielka ilość alkoholu we krwi matki może nieodwracalnie uszkodzić rozwijający się płód, ponieważ delikatne łożysko jest nic nie znaczącą przeszkodą dla cząsteczek alkoholu. Już po 30 minutach od wypicia kieliszka wina bądź puszki piwa, stężenie alkoholu we krwi dziecka jest identyczne jak u matki, a dla organizmu, w którym wątroba dopiero się wykształca, jest to ogromne obciążenie.

NIE PIJ ALKOHOLU W CIĄŻY!

Skutki picia alkoholu przez ciężarne

Niezależnie od ilości wypitego alkoholu, jego rodzaju czy trymestru ciąży, negatywne skutki dla dziecka mogą być nieodwracalne. Warto przy okazji przypomnieć, jak kluczowe są pierwsze trzy miesiące ciąży dla maleństwa, ponieważ w tym czasie rozwijają się jego narządy. Dlatego tak bardzo ważna jest świadomość przyszłych matek, a co za tym idzie całkowita abstynencja. Już nawet najmniejszy kieliszek trunku może mieć wpływ na poronienie, uszkodzenie mózgu, zaburzenie wzrostu, różnego rodzaju wady serca i nerek, przedwczesny poród czy wystąpienie Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS). Według naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu picie alkoholu przez kobiety w ciąży, ma również wpływ na inteligencję dziecka.

Co to jest Alkoholowy Zespół Płodu (FAS)?

FAS jest chorobowym zespołem zaburzeń somatycznych, neurologicznych i nieodwracalnych wad wrodzonych spowodowanych wpływem alkoholu na dziecko w okresie ciąży. Jego skrót wziął się od angielskiej nazwy - Fetal Alcohol Syndrome. Jedyną możliwością, aby zabezpieczyć dziecko przed tą chorobą jest całkowicie odstawienie alkoholu na czas trwania ciąży, ponieważ jak dotąd nie udało się określić minimalnej dawki, która ją powoduje. Wpływ na to może mieć ogólny stan zdrowia matki, dieta w ciąży czy nawet uwarunkowania genetyczne. Objawami FAS są między innymi: małogłowie, deformacja twarzy i ciała, znaczne obniżenie odporności, jąkanie się, trudności w utrzymaniu równowagi, zmienność nastrojów, nadpobudliwość, problemy ze słuchem, wzrokiem i opanowaniem emocji, a także agresja i trudności w myśleniu. Niestety są to nieodwracalne zmiany, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i zasięgnięcie porad specjalistów - rehabilitanta w kwestii rozwoju motorycznego dziecka oraz psychologa w sferze rozwoju zarówno umysłowego, jak i społecznego.

Alkohol w ciąży potrafi wyrządzić wiele szkód dla rozwijającego się płodu. Być może spotkasz się z historiami kobiet, które pozwoliły sobie w tym szczególnym okresie na lampkę wina i ich dziecko urodziło się zdrowe. Niestety nie zawsze tak się dzieje, dlatego jeśli zastanawiasz się czy Ci wolno, nie kuś losu i zadbaj o swoje maleństwo już od jego poczęcia rezygnując całkowicie z alkoholu na czas ciąży.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web