Nasze aktualności

ćwiczenia w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży - poznaj korzyści

Większości kobiet ciąża kojarzy się z czasem wzmożonej senności, częstego odpoczynku i szczególnej troski o zdrowie. Jednak wbrew pozorom, oczekiwanie na pojawienie się dziecka nie musi oznaczać rezygnacji z ruchu oraz dotychczasowej aktywności fizycznej. W jaki sposób dbać o siebie podczas ciąży, a jednocześnie zachować świetną kondycję?

Dlaczego warto być aktywną w ciąży?

Odpowiednio dopasowany do indywidualnych możliwości trening w ciąży sprawi, że młoda mama nie tylko będzie czuła się bardziej zrelaksowana, lecz także znacznie poprawi odporność całego organizmu. Według opinii lekarzy regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnej cukrzycy ciążowej. Ponadto systematyczna gimnastyka umożliwia wzmocnienie mięśni, co jest szczególnie istotne podczas trudnego i wyczerpującego dla całego ciała momentu porodu. Dzięki aktywności fizycznej w ciąży pomagamy również kręgosłupowi przystosować się do większej ilości obciążających go kilogramów. Treningi dla ciężarnych kobiet pozwalają też bez trudu wrócić do idealnej formy zaraz po porodzie, a zarazem pozytywnie wpływają na wydzielanie się endorfin i doskonały nastrój. 

Aktywność fizyczna w ciąży - jakie ćwiczenia wybrać?

W czasie ciąży najlepiej zdecydować się na treningi, które będą w pełni bezpieczne dla mamy i malucha w brzuchu. Niewskazane są sporty o wysokim ryzyku doznania kontuzji lub upadku, takie jak jazda konna czy siatkówka i inne gry zespołowe. Zamiast nich warto wybrać zajęcia z aerobiku, stymulujące pracę serca oraz płuc, a także dedykowane przyszłym mamom kompleksowe zajęcia z gimnastyki, organizowane przez różne szkoły rodzenia (dostępne bezpłatnie między innymi w ofercie naszej szkoły rodzenia Pozmedik). Miłośniczkom ruchu w wodzie z pewnością przypadną do gustu treningi na basenie, mogące przybrać różne formy. Bardzo popularny stał się w ostatnim czasie aqua aerobik, polegający na sesji ćwiczeń z użyciem makaronów, piłek i stepów. Dla wyciszenia oraz utrzymania elastyczności ciała dobrze jest także wybrać się na zajęcia jogi. Oprócz zaplanowanych aktywności fizycznych w ciąży nie należy zapominać o codziennych spacerach na świeżym powietrzu.

Treningi dla przyszłych mam - o czym warto pamiętać?

Po wybraniu ulubionej formy treningów, kobiety spodziewające się dziecka powinny zdawać sobie sprawę z konieczności przestrzegania kilku zaleceń. Przede wszystkim, żadna z form aktywności w ciąży nie może być zbyt intensywna, tak aby nie osłabiała organizmu. W czasie wykonywania ćwiczeń warto pamiętać o prawidłowym oddychaniu i utrzymywaniu równowagi. Aby uniknąć dyskomfortu korzystne jest zaopatrzenie się w buty z antypoślizgową podeszwą oraz wygodny strój. Czas trwania zdrowego treningu nie powinien przekraczać 50 minut. W zależności od charakteru wysiłku najlepiej podzielić go na części, tak aby uwzględnić rozgrzewkę, ćwiczenia wzmacniające oraz relaksacyjne. Szczególną ostrożność podczas uprawiania sportu muszą zachować kobiety, u których występuje ryzyko wystąpienia ciąży zagrożonej. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu aktywności konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci lub odradzi daną formę sportu. W przypadku wysokiego prawdopodobieństwa poronienia jakiekolwiek treningi są surowo zabronione.

W czasie ciąży dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowia warto kontynuować różne formy sportowej aktywności. Siłownie oraz szkoły rodzenia proponują swoim klientkom urozmaicone zajęcia z aerobiku lub ćwiczenia wzmacniające, które pozwolą każdej przyszłej mamie zachować doskonałą kondycję. Warto pamiętać o tym, że wybrany rodzaj treningów dla ciężarnych kobiet powinien być dopasowany do ich możliwości fizycznych, a co równie ważne do indywidualnych upodobań.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web